CEO "Trudny temat- weź to na warsztat"

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej ,,Trudny -temat -weź to na warsztat”. Pierwszym działaniem był wybór tematu, który jest dla uczniów ważny, ciekawy, z nimi w jakiś sposób związany. Wybór padł na szeroko rozumianą INNOŚĆ. W trakcie warsztatów i dyskusji w klasie pierwszej oraz drugiej szukaliśmy odpowiedzi na pytania: Dlaczego czuję się INNY niż wszyscy ? Dlaczego boimy się INNOŚCI ? Jakie są mechanizmy zachowań grupy/ społeczności wobec INNEGO? Dlaczego w tak różnorodnym i otwartym świecie cały czas jest miejsce na wrogość wobec INNOŚCI? Pytań było mnóstwo, a my podejmowaliśmy różne działania, by dojść do tak naprawdę jednego wniosku : KAŻDY=INNY=CZŁOWIEK. Uczniowie pracowali z różnymi tekstami związanymi z tematem i przedstawiali wnioski. Na Dzień Tolerancji powstała gazetka. W ramach pracy dodatkowej uczniowie mieli za zadanie wybrać osoby znane, popularne, wybitne, które, mimo ,,inności ”, osiągają sukcesy. Nauczyciel -polonista koordynujący projekt stworzył listę książek mówiących o inności (znalazły się tu też pozycje z organizacji LGBT Miłość nie wyklucza). Przez cały listopad kilkuosobowa grupa ochotników pracowała nad przedstawieniem, które pokazaliśmy podczas szkolnych obchodów Dnia Walki z Aids. Kamila Prorok i Igor Mihułka odpowiadają za pomysł, scenariusz, tekst, reżyserię. W krótkim spektaklu pt. Inny = gorszy? Inny = człowiek! wzięła udział kilkuosobowa grupa z klasy pierwszej i drugiej. Projekt dobiegł końca, ale tematu nie zamykamy ! Z pewnością na różne sposoby będziemy wracać do niego na lekcjach i w innych działaniach.

Emilia Wawrzyniak
szkolny koordynator projektu CEO
Trudny temat ,weź to na warsztat

Zapraszamy do obejrzenia filmu z przedstawienia   (kliknij w link>)  „Inny = gorszy? Inny = człowiek!”