PRAKTYKI ZAGRANICZNE

Zespół Szkół Ogrodniczych w Gorzowie Wielkopolskim po raz drugi otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na realizację staży zagranicznych. Projekt pt. „Euroogrodnik 2 – Międzynarodowe praktyki szansą na rozwój uczniów Zespołu Szkół Ogrodniczych w Gorzowie Wielkopolskim” jest w trakcie realizacji.

Przed wyjazdem uczniowie, którzy zostali wybrani zgodnie z regulaminem rekrutacji uczestniczyli w różnorodnych formach przygotowania. Uczęszczali na zajęcia językowe (angielski i włoski), kulturowe oraz pedagogiczne.

Dnia 8 października 2017r. na zagraniczne staże wyjechała 15-osobowa grupa wraz z opiekunem. Nasi uczniowie odbyli swoje praktyki we Włoszech. Młodzież przez cztery tygodnie była zakwaterowana w Bolonii – stolicy regionu Emilia-Romania. Bolonia jest miastem znanym z przepięknych budynków z czerwonej cegły, ogromnej ilości arkad, które liczą aż 38 km oraz wspaniałej, włoskiej kuchni.

Technicy weterynarze odbywali praktyki w klinikach dla zwierząt i schronisku. Firmy, w których mieli okazje pod okiem specjalistów zdobywać zagraniczne doświadczenie zawodowe to: Clinica Veterinaria Sasso Marconi, Centro Veterinario Anzola, Rifugio del cane e gatto oraz Ambulatorio veterianario San Luca. Technicy architektury krajobrazu oraz technik ogrodnik swoje doświadczenie zdobywali w takich firmach jak: Kilowatt oraz Podere San Giuliano.

Dodatkowo uczniowie mieli zorganizowane dwie wycieczki. W sobotę 21 października z samego rana wyruszyli na zwiedzanie Wenecji. Po przyjeździe na miejsce mieli zorganizowany spacer po mieście wraz z przewodnikiem, który opowiedział i oprowadził ich po najciekawszych miejscach (m. in. plac św. Marka wraz z Bazyliką, kościoły, most Rialto, pałac Dożów). Po zwiedzaniu wszyscy udali się do restauracji na obiad, po którym mieli czas na samodzielne zwiedzanie miasta. W kolejną sobotę, 28 października odbyła się wycieczka do Florencji. Plan wycieczki nie zmienił się, najpierw zwiedziliśmy Florencję z przewodnikiem poznając jej historię i najciekawsze miejsca po czym udaliśmy się na obiad. Potem każdy miał czas by zwiedzić miasto we własnym zakresie.

Po czterotygodniowym pobycie w Bolonii, pełni nowych doświadczeń zawodowych, językowych i życiowych uczniowie powrócili do Polski. Było to niezwykłe doświadczenie dla każdego!