Światowy Dzień Zespołu Downa
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa.
Został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Organizatorzy namawiają, by z tej okazji założyć kolorowe skarpetki nie do pary. Wskazane są też inne elementów garderoby rzucające się w oczy i niepasujące do siebie. Ma to przypomnieć społeczeństwu, że między nami żyją osoby, które na co dzień zmagają się z poczuciem odrębności i niedopasowania.
Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Tym razem data Światowego Dnia Zespołu Downa – 21 marca – wymaga szczególnej uwagi, ponieważ przypada na rok 2021, a zespół Downa medycznie nazywany jest trisomią 21.
Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „We CONNECT so that we can”#CONNECT. I właśnie chodzi o to, żeby w czasach pandemii, która ogranicza nasze kontakty, łączyć się poprzez komunikatory internetowe z osobami dotkniętymi zespołem Downa, by nie czuły się osamotnione i wykluczone.
Ten specjalny dzień służy zwiększeniu świadomości społecznej dotyczącej zespołu Downa, a także propagowaniu praw ludzi z taką wadą genetyczną i integracji z nimi, tak by zapewnić im należne miejsce w społeczeństwie.