Jesteś tu: Home Technik weterynarz

Technik weterynarz

                                                 Technik weterynarii zdobywa kwalifikacje:
– RL.10 Ppies2rowadzenie chowu, hodowli i inseminacji zwierząt
– RL.11 Wykonanie czynności pomocniczych z zakresu usług weterynaryjnych i z zakresu realizacji zadań inspekcji weterynaryjnej

Technik weterynarii wykonuje czynności, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy, jaką posiada lekarz weterynarii. Jego główne zadanie polega na sprawowaniu opieki nad zwierzętami, pobieraniu prób do badań laboratoryjnych oraz wykonywaniu badań klinicznych. Technik weterynarii może podawać leki niewymagające recepty oraz podaje leki, które zostały przepisane przez lekarza weterynarii. W nagłych przypadkach zagrożenia życia zwierzęcia technik może udzielić pierwszej pomocy – szczególnie w przypadkach złamań, zranień, zadławień czy porodu. Asystuje lekarzowi weterynarii również przy zabiegach chirurgicznych. Technik pomaga w profilaktyce oraz zwalczaniu chorób zwierząt oraz w kontroli sanitarnej i higienicznej.

Kształcenie technika weterynarii w naszej szkole trwa 4 lub 5 lat, w trakcie nauki zapewniamy praktyki i ćwiczenia na zwierzętach. Edukację kończy maturą i egzaminem zawodowym. Technik weterynarii może znaleźć zatrudnienie w lecznicach i przychodniach weterynaryjnych,ogrodach zoologicznych, schroniskach dla zwierząt, fermach, hodowlach czy zakładach przetwórstwa spożywczego i wielu innych placówkach, które łączą się ze sprawowaniem opieki nad zwierzętami oraz z przeprowadzaniem testów i oceną środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Zdobycie tytułu zawodowego technika weterynarii ułatwia zdobycie dalszych uprawnień.

Zadania, które wykonuje technik weterynarii to między innymi określanie prawidłowości budowy i czynności organizmu zwierzęcia, ocenianie jego stanu higienicznego oraz wykonywanie drobnych zabiegów sanitarno-weterynaryjnych. Technik weterynarii zajmuje się również kontrolą i badaniem produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego – bada zwierzęta rzeźne i mięso, prowadzi kontrolę nad produkcją, składem i transportem produktów. Do zadań technika należy również unieruchamianie zwierząt i przygotowanie ich do zabiegu przeprowadzanego przez lekarza weterynarii, przeprowadzanie szczepień i opieka zwierzęciem przed i po zabiegu chirurgicznym. Technik prowadzi również dokumentację zwierząt i badań diagnostycznych. Jest odpowiedzialny za wyjałowienie i konserwację narzędzi weterynaryjnych.

Pomocne przy wyborze zawodu technika weterynarii są predyspozycje takie jak: odpowiedzialność, dokładność, precyzja w działaniu, szybkie podejmowanie decyzji, umiejętność pracy ze zwierzętami. Praca technika związana z kontrolą sanitarno-higieniczną zwierząt oraz z badaniami produktów pochodzenia zwierzęcego jest pracą bardzo odpowiedzialną i wymagającą koncentracji na wykonywanych czynnościach.

Facebook

Informacja dnia

Chcesz złożyć wniosek do naszej szkoły? Kliknij w poniższy LINK:

NABÓR do SZKOŁY

 

17°C
Wind: 7mph SSE
Cloudy
Humidity: 98%
Gorzów Wielkopolski
Poland

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930