Jesteś tu: Home Dokumenty Biblioteka

Biblioteka

” Ptaki mają skrzydła, a ludzie mają książki „

Opiekunem biblioteki szkolnej jest mgr Grażyna Bączkiewicz.

Czynna:

Poniedziałek –    10:00 – 13:00

Wtorek –               10:00 –  13:00

Środa –                  10:00 – 14:00

Czwartek –          10:00 – 14:00

Piątek –                10:00 – 12:00

 

ZOSTAŃ W DOMU!

„Zostań w domu”. To hasło towarzyszy nam od 12 marca. Wiem, że nie jest Wam łatwo. To nie takie proste zamknąć się w czterech ścianach bez możliwości spotykania się z przyjaciółmi, bez możliwości pójścia  do kina, do teatru, na basen, na zajęcia sportowe, taneczne, na zakupy do galerii, na mecz…

W natłoku codziennych zajęć, nauki zdalnej, pracy nad materiałami wysyłanymi Wam przez nauczycieli, wygospodarujcie chwilę dla siebie. Chwilę, która spędzicie czytając książkę, rysując, malując, grając na instrumentach, spacerując po wirtualnych muzeach, ucząc się szycia, szydełkowania, robienia na drutach lub zgłębiania tajników sztuki kulinarnej, itp.

Będę zamieszczać tu regularnie propozycje książek dla każdego, różnych gatunkowo,   abyśmy wspólnie mogli przetrwać ten trudny czas. Wszystkie opisy pochodzą od wydawnictwa.

Na początek kilka informacji o zbiorach cyfrowych,e-bookach i audiobookach z darmowym dostępem:

 1. Polona – Biblioteka Narodowa ( polona.pl)
 2. wolnelektury.pl – bezpłatny dostęp do lektur, książek i bajek, do których wygasły prawa autorskie
 3. lektury.gov.pl
 4. woblink – darmowe e-booki
 5. Empik Premium -darmowy dostęp do e-booków i audiobooków przez 60 dni (empik.com/czas-w-domu)
 6. legimi– bezpłatne po wpisaniu kodu: czytamy
 7. digital book – audiobooki w j. angielskm
 8. nexto.pl – e-booki
 9. publio – e-booki
 10. storytel.pl – 30 dni słuchania za darmo
 11. bajkowisko – audiobooki dla dzieci

A teraz kilka linków do muzeów wirtualnych:

https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea

https://kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery/

http://www.wiw.pl/sztuka/muzea/

https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy

https://wawel.krakow.pl/zostanwdomu

https://wirtualnyspacer.polin.pl/

https://www.1944.pl/

http://www.imnk.pl/wybor_galerii.php

https://www.mocak.pl/wirtualne-zwiedzanie

I propozycje książek, regularnie będę dopisywać nowe:

Markus Zusak – Posłaniec

Bohaterem powieści jest Ed Kennedy , dziewiętnastoletni  przeciętny taksówkarz ( z podrobioną datą urodzenia na licencji), kiepski karciarz, pechowiec w miłości zakochany w swojej koleżance Audrey. Mieszka w ruderze na przedmieściach, dzieli się kawą ze swoim siedemnastoletnim psem, którego bardzo kocha. Jego życiem rządzą spokojna rutyna  i brak perspektyw – do chwili, gdy pewnego dnia niechcący powstrzymuje napad na bank.

I wtedy pojawia się pierwszy as.

Wtedy Ed zostaje Posłańcem.

Tak oto wybrany, wędruje przez miasto, pomagając i cierpiąc (jeśli to konieczne), aż pozostanie już tylko jedno pytanie – kto stoi za jego misją?

Piękna, mądra , pełna dobroci, empatii i ludzkiej życzliwości książka, która rozbudza nadzieję, dodaje odwagi i przywraca wiarę w ludzi.

B.A.Paris – Za zamkniętymi drzwiami

Doskonale małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo.

Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością. Inni spytaliby, dlaczego Grace nigdy nie wychodzi bez męża z domu i dlaczego w oknach ich sypialni są kraty…

Stephen King –  Joyland

Devin Jones, student college’u, zatrudnia się na okres wakacji w lunaparku, by zapomnieć o dziewczynie, która złamała mu serce. Tam jednak zmuszony jest zmierzyć się z czymś dużo straszniejszym: brutalnym morderstwem sprzed lat, losem umierającego dziecka i mrocznymi prawdami o życiu – i tym, co po nim następuje. Wszystko to sprawi, że jego świat już nigdy nie będzie taki sam…

Pasjonująca opowieść o miłości i stracie, o dorastaniu i starzeniu się – i o tych,    którym nie dane jest doświadczyć ani jednego, ani drugiego, bo śmierć zabiera ich przedwcześnie.

Stephen King w doskonałej formie – czaruje narracją, wyrafinowanym humorem, wzrusza. Ta książka jest inna – to (prawie) normalny kryminał. Jak na Kinga, to bardzo delikatna powieść, która jest ciepła i wzruszająca – choć nie brakuje w niej morderstw i sił nadprzyrodzonych.

Khaled Hosseini – Tysiąc wspaniałych słońc

Głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Raszida. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, Laila, urodzona krotko przed rosyjska inwazją, marząca o podróżach i zdobyciu wykształcenia, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Raszida i Mariam. Wbrew woli żony Raszid poślubia dziewczynę Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń, którą rządy talibów wystawią na ciężką próbę…

Wstrząsająca powieść o prawdziwym życiu afgańskich kobiet napisana pięknym  językiem. W tle historia  Afganistanu.

Katarzyna Puzyńska  – Motylek

Pierwsza część serii  kryminalnych zagadek dziejących się w Lipowie, uroczej miejscowości na Mazurach.

W mroźny zimowy poranek na skraju mazurskiej wsi zostaje znalezione ciało zakonnicy. Początkowo wydaje się, że kobietę potrącił samochód. Szybko okazuje się jednak, że ktoś ją zabił i potem upozorował wypadek. Kilka dni później ginie kolejna osoba. Ofiary nie wydają się być ze sobą w żaden sposób związane.

Zaczyna się wyścig z czasem. Policja musi odnaleźć mordercę, zanim zginą następne kobiety.

Śledztwo ujawnia tajemnice mrocznej przeszłości zakonnicy, przy okazji odkrywając też mniejsze lub większe przewiny mieszkańców sielskiej – tylko na pozór – miejscowości.

Jenny Blackhurst – Noc, kiedy umarła

To był najszczęśliwszy dzień w jej życiu. Co więc sprawiło, że skoczyła?

Tej nocy stała na klifie i patrzyła w dół, na fale, tak jak dziesiątki razy wcześniej. Ale tym razem było inaczej – miała na sobie suknię ślubną, na rozwianych blond włosach welon i… tym razem skoczyła.
Świadkowie stali na tyle blisko, że wszystko widzieli, nie zdążyli jednak jej zatrzymać. Policja prowadziła poszukiwania – bez skutku. Evie Bradley przepadła, a jej ciało zmyły fale morza.
I tylko jedna osoba wie, dlaczego. Jej najlepsza przyjaciółka, Rebecca. Miesiąc po tej tragedii zdruzgotana Rebecca dostaje wiadomość: Mogłaś mnie uratować. Ale umarli nie mówią ani nie piszą… Kto więc wciąga Rebeccę i męża Evie, Richarda, w chorą grę oskarżeń i iluzji? I, na litość boską, dlaczego?

Cezary Łazarewicz – 1939. Wojna? Jaka wojna?

Co sprawiło, że Polacy na kilka miesięcy przed wybuchem straszliwej wojny popadli w zbiorowy optymizm i n ie wierzyli, że stoją na krawędzi armagedonu.

Piątego stycznia 1939 r. kanclerz Adolf Hitler z najwyższymi honorami podejmuje Józefa Becka, polskiego ministra spraw zagranicznych, w swojej alpejskiej rezydencji w Berghof i zapewnia go, że na niczym nie zależy mu tak bardzo, jak na silnej i niezależnej Polsce. Zwykli Polacy żyją swoimi codziennymi sprawami.

Trzydziestego pierwszego sierpnia tego samego roku Joachim Ribbentrop nie chce się spotkać z żadnym polskim dyplomatą. Uznaje, że nie ma o czym rozmawiać.

Autor książki zastanawia się czy we wrześniu 1939 roku mogło się to wszystko potoczyć  inaczej.

„ Po przeczytaniu dziesiątek wspomnień, pamiętników, dzienników, książek, starych gazet – wydaje mi się, że istniała też inna droga. Gdańsk naprawdę był celem Hitlera, a nie  – jak uczono mnie w szkole – tylko pretekstem do rozpętania wojny”.

Zbigniew Lubieniecki – Łowca

Zbigniew Lubieniecki jako dziecko w 1940 r. wraz z matką i siostrami zostaje zesłany na Sybir. Jego ojciec ginie w Twerze z rozkazu „ katyńskiego”. Chłopak, katowany i upokarzany, poprzysięga sobie zemstę na sowieckich oprawcach.

Po powrocie do Polski tafia na Ziemie Zachodnie, gdzie panoszą się rosyjscy żołnierze. Wściekły i rozgoryczony powojenną rzeczywistością zaczyna konsekwentnie wypełniać swoje zobowiązanie. Działa z ukrycia, polując na Rosjan jak samotny wilk na zwierzynę. Nie zawsze zadaje im śmierć. Czasem wystarczy, że spowoduje u nich poczucie zagrożenia, zastraszy, sprawi, że poczują się najeźdźcami na obcej ziemi.

Beata Sabała – Zielińska – TOPR. Żeby inni mogli przeżyć

Ile trwała najdłuższa reanimacja? Jakie szanse na przeżycie ma człowiek w lawinie? Dlaczego akcje jaskiniowe uważane są za jedne z najtrudniejszych? Jaka była najdłuższa wyprawa TOPR? Czy śmigłowiec Sokół przyleci po rannego zawsze i o każdej porze? Jaką rolę w ratowaniu ludzi odgrywają toprowskie psy? Jak dalece ratownicy ryzykują własne życie? Co ich motywuje? Co denerwuje? Jak się szkolą? Co umieją?
Ta książka jest pierwszą tego typu pozycją w Polsce. Nikomu do tej pory nie udało się skłonić ratowników do opowieści o trudach ich pracy. O ich sukcesach, porażkach, wątpliwościach oraz bohaterskiej niezłomności.
TOPR to hermetyczne środowisko ludzi, którzy „robią swoje”, nie bardzo o tym rozprawiając. Bo kto zrozumie ich strach, gdy zaglądają śmierci w oczy? Kto poczuje to brzemię odpowiedzialności za kolegów i ratowanego? Dla kogo te kilka słów: „uroczyście przysięgam pod słowem honoru” będzie życiowym mottem?
TOPR to instytucja ze 110-letnią tradycją. Instytucja, którą tworzą ludzie z krwi i kości. Zwyczajni, a jednak – wyjątkowi. Zapraszamy do ich świata. Do historii o życiu, determinacji, bólu, nadziei i cudach.

Kristin Hannah –Słowik
Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.
Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka…
Inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie.

 

 

Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych

Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych powstałe w 1971r. zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. W 1999r. stowarzyszenie zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych . Odbyło się ono 18 października. Obecnie obchodzone jest w każdy czwarty poniedziałek października. Celem święta jest zwrócenie uwagi na bardzo duża rolę biblioteki w żuciu szkoły , w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży.

Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk

Literacka Nagroda Nobla przyznawana przez Akademię Szwedzką przyznawana jest od 1901r. pierwszym laureatem był francuski poeta i eseista  René François Armand Prudhomme, piszący pod pseudonimem Sully Prudhomme.

W 2019r. nagroda została p[przyznana łącznie dwóm osobom – jedna za rok 2018, druga za rok 2019.

Za rok 2018 Literacką Nagrodę Nobla otrzymała Olga Tokarczuk za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Komitet Noblowski docenił polską pisarkę za ogląd spraw lokalnych, ale i umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z szerszej perspektywy, „z lotu ptaka”. Za połączenie sprytu i dowcipu.

Za rok 2019 Literacką Nagrodę Nobla otrzymał Peter Handke, austriacki pisarz i dramaturg– za „pracę, która z lingwistycznym geniuszem eksploruje peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Olga Tokarczuk – polska pisarka, eseistka, poetka, autorka scenariuszy, psycholog.                    Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieści : Bieguni – 2008, Księgi Jakubowe – 2015r.

Polscy nobliści w dziedzinie literatury:

1905 – Henryk Sienkiewicz

1924 – Władysław Reymont

1980 – Czesław Miłosz

1996 – Wisława Szymborska

Tydzień Książek Zakazanych                       images

 

Od 27 września do 3 października trwa Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week), czyli wywodząca się z USA kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury, potrzebę wolności czytania i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki.

Tydzień Zakazanych Książek jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni – jako z uosobienia ich wolności. A ponieważ społeczeństwo amerykańskie jest dość pruderyjne stąd na liście książek zakazanych znalazły się pewne pozycje z powodu rzekomego propagowania nieobyczajnych zachowań czy słownictwa . W ostatnim wydaniu Indeksu Ksiąg Zakazanych z roku 1948, znajdowało się ponad 4 tys. pozycji, które nie powinny ujrzeć światła dziennego.

Na liście książek zakazanych znalazły się m.in. :    pobrane

 

 1. 451 stopni Fahrenheita– Ray Bradbury
  Powieść wybitnego autora s-f przez 13 lat była sprzedawana w wersji ocenzurowanej przez wydawcę – zmieniono treść ponad 75 fragmentów. W 1998 roku została usunięta z listy lektur w Missisipi za bluźnierstwo. Cenzurę zniesiono jednak po protestach uczniów i rodziców. Książka porusza temat… cenzury i palenia książek.
 2. Archipelag GUŁag– Aleksandr Sołżenicyn
  Powieśś stała się dla autora przyczyną aresztowania, pozbawienia obywatelstwa radzieckiego i skazania na wygnanie. Zakazano jej w ZSRR z powodów politycznych (do 1980 roku). W 2009 roku dodano ją do listy lektur w szkołach średnich.
 3. Bastion– Stephen King
  Zakazano jej w jednej ze szkół w Oregonie (1989) za sceny przygodnego seksu i przemocy.
 4. Biblia
  W 1942 roku w III Rzeszy ogłoszono doktrynę Narodowego Kościoła Rzeszy, próbowano wyeliminować chrześcijaństwo i zakazano czytania Biblii, którą miała zastąpić… „Mein Kampf”.
 5. Buszujący w zbożu– Jerome David Salinger
  Książka wzbudza kontrowersje z powodu zastosowania wulgarnego języka, motywów seksualnych oraz rzekomej dewaluacji wartości rodziny, promocji alkoholu, papierosów i rozwiązłości. W 1957 roku australijski urząd celny skonfiskował przesyłkę zawierającą m.in. „Buszującego w zbożu”, która miała być prezentem dla australijskiego rządu od ambasadora USA. W latach 1961-1982 książka była zakazana w szkołach i amerykańskich bibliotekach.
 6. Chata wuja Toma– Harriet Beecher Stowe
  Książka, która powstała jako wyraz antyrasistowskich poglądów autorki, została zakazana w Illinois (1984) na wniosek radnego ze względu na rzekomy rasizm i niestosowny język. Miał się on przejawiać w użyciu w niej słowa „nigger”, które jest dziś uważane w USA za słowo „zakazane” i skrajnie rasistowskie. Szkoda, że współcześni cenzorzy nie pamiętają o tym (lub nie chcą pamiętać), że w czasie, kiedy książka powstała, było to określenie stosowane na porządku dziennym i użycie go w książce jest odzwierciedleniem ówczesnych realiów.
  Zdanie radnego podzielili jednak uczniowie i rodzice. Od momentu wydania powieść budziła w USA silne emocje. Porusza temat murzyńskich niewolników żyjących na południu USA. Impulsem do jej napisania było uchwalenie w 1850 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych ustawy przeciwko ukrywaniu zbiegłych czarnych niewolników. Książka, ukazująca przemoc i bezwzględność z jaką traktowano Murzynów, stała się ważnym ideowym argumentem liberalnej Północy w walce o zniesienie niewolnictwa.
  Powieść została też zakazana w 1853 roku w Rosji z powodu… podważania nauk Kościoła prawosławnego i poddawanie w wątpliwość autokratycznej władzy.
 7. Charlie i fabryka czekolady– Roland Dahl
  Książka została zakazana w bibliotece publicznej w Boulder (Colorado, USA), ponieważ światli bibliotekarze uznali, że promuje nazbyt ubogą filozofię życiową. Zaskakujące, że w tej bibliotece w ogóle mają jakieś książki…
 8. Cierpienia młodego Wertera– Johan Wolfgang Goethe
  Powieść wywierała silny wpływ na czytelników, którego efekty stały się wręcz zjawiskiem społecznym: ubierali się oni jak główny bohater, znacznie wzrosła liczba samobójstw (z egzemplarzem książki w kieszeni). Publikacja została zakazana przez kościół, z powodów religijnych i społecznych. Zdaniem duchownych nakłaniała ona do samobójstwa. W 2007 roku ta klasyczna pozycja znalazła się na tzw. indeksie Giertycha.
 9. Czerwony kapturek– bracia Grimm
  Książki zakazano w szkołach w Kalifornii przez… butelkę wina znajdującą się w koszyku, który Czerwony Kapturek niósł dla babci. Naprawdę, niektórym niewiele trzeba.
 10. Cztery pory roku– Stephen King
  Książka usunięta z kilku bibliotek szkolnych w USA ze względu na „niespełnianie standardów społecznych”. W jednej ze szkół książki zakazano na prośbę rodziców.
 11. Dekameron– Giovanni Boccaccio
  Znalazła się na rzymskim indeksie w 1559 roku, zakaz potwierdzono 5 lat później. W USA utwór ten pozostawał zakazany przez dziesięciolecia na podstawie dokumentu „Federal Anti-Obscenity Act” (1873). W 1954 roku trafił na czarną listę National Organization of Decent Literature za obsceniczność, wulgarność, lubieżność i brak przyzwoitości.
 12. Doktor Żywago– Borys Pasternak
  Zakazana w Rosji do 1988 roku za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu. Kiedy w roku 1958 Pasternakowi przyznano Literacką Nagrodę Nobla, zmuszono go do odmowy jej przyjęcia.
 13. Dziennik– Anne Frank
  Co mogło się nie spodobać cenzorom w wojennym pamiętniku małej dziewczynki? Ojciec Anne usunął z pamiętnika fragmenty, gdzie np. skarżyła się na egoizm innych, jednak wydawcy to nie wystarczyło i zażądał usunięcia kolejnych fragmentów, np. o menstruacji Anne i jej siostry. Niemieckie wydanie książki pociągnęło za sobą kolejne ingerencje w treść; usunięto fragmenty uznane za… obraźliwe dla Niemców. Z kolei wrażliwi na zagadnienia moralne rodzice amerykańskich uczniów oskarżali książkę o niestosowność i, a jakże, podważanie autorytetu dorosłych.
  Natomiast w 1983 roku w Alabamie chciano usunąć książkę z listy lektur, gdyż uznano ją za… zbyt przygnębiającą. Zakazano jej w Libanie za pozytywne przedstawienie Żydów i Izraela.
 14. Folwark zwierzęcy– George Orwell
  Do końca lat 80’ XX wieku książka była zakazana przez polską cenzurę, ponieważ przedstawiała ustrój totalitarny, nawiązując do rosyjskich władz. Pierwsze oficjalne polskie wydanie ukazało się dopiero w roku1988, mimo to jednak od końca lat 70’ powieść cieszyła się dużym zainteresowaniem i krążyła w drugim obiegu. W Kenii zakazano jej w 1991 roku, ponieważ krytykowała… skorumpowanych przywódców, natomiast w 2002 roku w szkołach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – z powodu… bohaterów w postaci mówiących świń. Uznano, że taki obraz godzi w wartości religii islamskiej.
 15. Grona gniewu– John Steinbeck
  Akcja toczy się w czasach Wielkiego Kryzysu. Rodzina najemnych farmerów zostaje wysiedlona ze swojego domu w Oklahomie za przyczyną suszy, trudności ekonomicznych oraz zmian w przemyśle rolniczym. Podobnie jak wielu im podobnych wyruszają do Kalifornii. Tam planują szukać pracy, ziemi, godności i przyszłości. Na miejscu muszą jednak stawić czoła wyzyskowi robotników na głodowych stawkach, spotyka ich rozczarowanie, jako że rynek pracy jest przepełniony, a mieszkańcy dręczą i prowokują migrantów.
  Książka została zakazana w wielu miejscach USA, m. in. w Kalifornii. Obywatele USA palili jej egzemplarze, była atakowana przez prawicę i lewicę. Z jednej strony książka nie była akceptowana przez część społeczeństwa, ale jednocześnie stała się bestsellerem, a kolejki do wypożyczania jej w bibliotekach były rekordowo długie (np. 62 osoby oczekujące w East St. Louis, USA). W roku 1962 Steinbeck otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, do której w znacznej mierze przyczyniły się „Grona gniewu”.
 16. Jądro ciemności– Joseph Conrad
  Książka była atakowana za rasistowski wydźwięk, wzbudzała konsternację i oburzenie. Była szeroko komentowana i poddawana dyskusji wśród akademików.
 17. Kandyd– Voltaire
  Książka zakazana w USA w 1929 roku z powodu rzekomej obsceniczności. W roku1944 Poczta USA zażądała wykreślenia pozycji z katalogu książek dostarczanych za ich pośrednictwem.
 18. Kochanek Lady Chatterley– David Herbert Lawrence
  W Wielkiej Brytanii książkę uznawano za pornograficzną. Powodem do ataków było m.in. słownictwo (np. słowo „fuck” czy „cunt”). W roku 1960 książka wyrokiem sądu została „oczyszczona z zarzutu” obsceniczności.
  W Australii zakazano nie tylko samej książki Lawrence’a, ale także publikacji na jej temat, „The Trial of Lady Chatterley”. Historia tej powieści przyczyniła się do złagodzenia cenzury w tym kraju. Mimo to w 2009 roku Australia Post (instytucja rządowa) zabroniła sprzedaży książki w swoich sklepach. Książka znajdowała się też na czarnych listach w wielu innych krajach, np. Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii.
 19. Kod Leonarda da Vinci– Dan Brown
  Książka zakazana w Libanie, oficjalnie potępiona także przez Kościół Katolicki.
 20. Kolor purpury– Alice Walker
  Powieść porusza trudne tematy rasizmu, przemocy wobec kobiet, gwałtu, kazirodztwa. Została zakazana w szkole w Oakland (Kalifornia; 1984), w szkołach w Pensylwanii (1992), usunięto ją także z bibliotek szkolnych w Zachodniej Virginii. Przyczyną były rzekome „niepokojące idee” na temat relacji międzyrasowej, relacji człowieka z Bogiem, ludzkiej seksualności (bohaterką jest lesbijka).
 21. Książę– Nicholo Machiavelli
  Książka znalazła się na indeksie tytułów „absolutnie zakazanych” przez Kościół Rzymskokatolicki. Katolicy nie mogli czytać, ani nawet posiadać tego dzieła. Protestanci oskarżali autora o wydarzenia nocy świętego Bartłomieja, był on wg nich bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć 50 tys. hugenotów. Na niekorzyść książki działał w latach późniejszych fakt, że stanowiła ona dla Benito Mussoliniego argument popierający istnienie władzy dyktatorskiej.
 22. Lolita– Vladimir Nabokov
  W 1955 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we Francji zakazało wydawania książki; zakaz cofnięto jednak rok później. Recenzje powieści były skrajnie różne, np. w „New York Times Book Review” oceniono ją pozytywnie, a na łamach „New York Times” uznano ją za pornograficzną. Książka była zakazana również w Wielkiej Brytanii, Argentynie, Nowej Zelandii, RPA.
 23. Lot nad kukułczym gniazdem– Ken Kesey
  Powieść obnażająca i piętnująca nieludzkie praktyki stosowane w szpitalach psychiatrycznych,  metaforycznie odczytywana jako obraz ówczesnego, zniewolonego społeczeństwa amerykańskiego. Zakazana w wielu amerykańskich szkołach, m.in. w Colorado (1971), Ohio, Nowym Jorku, Idaho, Waszyngtonie, głównie za wulgarne słownictwo, gloryfikowanie działalności przestępczej, opisy brutalności i przyczynianie się do zepsucia młodzieży. W jednaj z kalifornijskich szkół została wycofana (2000) ze względu na rodziców, którzy skarżyli się na wybór przez nauczycieli „śmieci” jako lektur.
 24. Manifest komunistyczny– Karol Marks, Fryderyk Engels
  W 1878 roku książki zakazano w Niemczech, z powodu dwóch prób zamachu na Wilhelma I. W roku 1933 znalazła się wśród pozycji publicznie palonych przez nazistów. Trafiła też do indeksu ksiąg zakazanych Kościoła Rzymskokatolickiego. Zakazywana była w min. 16 krajach na całym świecie.
 25. Mechaniczna pomarańcza– Anthony Burgess
  W 1973 roku w Utah pewien księgarz został aresztowany za sprzedawanie obscenicznych książek, wśród których znajdowała się „Mechaniczna pomarańcza’. Książka skreślona z listy lektur w wielu amerykańskich stanach, np. w Massachusetts (1977), Colorado (1976) za wulgarny język. Usunięto ją też z bibliotek szkolnych w Alabamie (1982).
 26. Mein Kampf– Adolf Hitler
  Ewidentnie rasistowska książka budziła liczne protesty jeszcze przed opublikowaniem zarówno w USA jak i w Europie. We wrześniu 1933 roku zakazano sprzedaży książki w Pradze, miesiąc później w Katowicach (sąd uznał ją za „obraźliwą”). Jest zakazana w Polsce.
 27. Myszy i ludzie– John Steinbeck
  Książkę usunięto z bibliotek szkolnych w Tennessee, kiedy postanowiono pozbyć się wszystkich „brudnych książek” z publicznych szkół i bibliotek. Oskarżono ją o obsceniczność i wulgarny język. Podobny los spotkał ją w stanie Ohio (1980).
 28. Nagi lunch– William S. Burroughs
  Książkę uznano za obsceniczną w Bostonie w latach 60’ XX wieku, zakazano jej z powodu realistycznych opisów praktyk seksualnych, w tym gejowskich.
 29. Na zachodzie bez zmian– Erich Maria Remarque
  Zakazana za obsceniczność w USA (w Chicago i Bostonie). W Austrii i Czechosłowacji (1929) zakazano jej czytać żołnierzom, a we Włoszech (1933) została uznana za przejaw antywojennej agitacji. W nazistowskich Niemczech książki zakazano, ponieważ była zniewagą dla Wermachtu, a w roku 1933 znalazła się wśród pozycji palonych publicznie przez nazistów.
 30. Nora czyli dom lalki– Henryk Ibsen
  W 1883 roku zakazano jej w Alabamie (USA) za propagowanie… poglądów feministycznych.
 31. Nowy wspaniały świat– Adolous Huxley
  W 1932 roku w Irlandii zakazano jej z powodu nawiązań o charakterze seksualnym. Usuwana z programów nauczania w USA: w Missouri (1980), Oklahomie (1988), Kalifornii (1993) ze względu na rzekome negowanie wartości rodziny, chrześcijańskich i koncentrację wokół negatywnych aspektów.
 32. Oliver Twist– Charles Dickens
  Książkę oskarżano o antysemityzm. W 1949 roku grupa żydowskich rodziców w Nowym Jorku oskarżyła miejską radę edukacji, domagając się wycofania utworu ze szkół. Sąd odrzucił wniosek, orzekając, że usuwanie książek ze szkół nie przyczyni się do osłabienia uczuć antyreligijnych.
 33. O powstaniu gatunków– Karol Darwin
  Książka była zakazana w wielu krajach, zakazywano też nauczania w szkołach teorii ewolucji Darwina. Autora oskarżano o „detronizację Boga”. Książkę potępiano podczas kazań, nigdy jednak nie znalazła się ona na indeksie Kościoła Katolickiego.
 34. Pamiętniki Fanny Hill –John Cleland
  Osiemnastowieczny bestseller o życiu prostytutki został zakazany w Massachusetts w roku 1821, jak się można domyślić – za obsceniczność. Pierwsza książka, która była przedmiotem sprawy sądowej o obrazę obyczajów w USA.
 35. Pani Bovary– Gustave Flaubert
  Książkę oskarżano o „przestępstwo przeciwko moralności”, francuscy wydawcy usuwali z niej fragmenty, które uznawali za niestosowne. W roku 1888 brytyjska gazeta „Tablet” zaatakowała Flauberta, nazywając go pornografem.
 36. Paragraf 22– Joseph Heller
  Książka zakazana w Ohio (1972), Teksasie (1974) i Waszyngtonie (1979) za obraźliwy język. Książkę próbowano usunąć ze szkół m.in. z powodu ukazania kobiet w obraźliwy sposób.
 37. Pieśń Salomona– Toni Morrison
  Książki zakazano w wielu amerykańskich szkołach z powodu poniżającego stosunku do czarnoskórych oraz pornograficznego języka.
 38. Przemiana– Franz Kafka
  Utwór, który można odczytać jako obraz współczesności, alienacji człowieka, rzeczowego charakteru więzi międzyludzkich, gdy człowiek nie liczy się jako osoba oraz jako protest przeciwko prowadzącemu do wyobcowania stylowi życia,  został zakazany w nazistowskich Niemczech.
 39. Przeminęło z wiatrem– Margaret Mitchell
  Zakazana w niektórych amerykańskich szkołach (1978, 1984) ze względu na „rasistowski język”.
 40. Przygody Hucka Finna– Mark Twain
  Książki zakazywano wielokrotnie (od 1885 do 2004 roku). Jako przyczyny podawano m.in. niski poziom (nadaje się tylko do slumsów), brak elegancji, rasowo obraźliwy język i wydźwięk, ale także… zbytnią rasową tolerancyjność. Historia podobna więc do przypadku „Chaty wuja Toma”…
 41. Przygody Tomka Sawyera– Mark Twain
  Zakazano jej w pokoju dziecięcym w Brooklynie, bibliotekach publicznych w Nowym Jorku, Denver i Kolorado (1876), a także w Pensylwanii (1994) za – znów – rasistowski język.
 42. Rok 1984– George Orwell
  Była zakazywana wielokrotnie za treść komunistyczną i odniesienia o charakterze seksualnym. W roku 1950 zakazano jej w ZSRR ze względu na krytykę ustroju. Natomiast w 1981 roku na Florydzie ze względu na… prokomunistyczny wydźwięk (w istocie Orwell miał bardzo lewicowe poglądy, ale sprzeciwiał się totalitaryzmowi). Była to stosunkowo częsta przyczyna zakazywania książki w amerykańskich szkołach, argumenty takie podnosili rodzice, ale i duchowni oraz dyrektorzy.
 43. Rzeźnia numer 5– Kurt Vonnegut
  Książkę palono w Południowej Dakocie i w Michigan z powodu odniesień do kwestii religii (1973). Usunięto ją z wielu bibliotek szkolnych w USA, głównie za rzekomą obsceniczność, wulgarny język, sceny przemocy, bezbożność, niepatriotyczny obraz wojny.
 44. Szatańskie wersety– Salman Rushdie
  Zakazana w następujących krajach za bluźnierstwa wobec Islamu: Bangladesz, Egipt, Indie, Iran, Kenia, Kuwejt, Liberia, Malezja, Papua Nowa Gwinea, Pakistan, Senegal, Singapur, Sri Lanka, Tanzania, Tajlandia. Usunięta także z biblioteki publicznej w Wichicie (Kansas; 1989) za bluźnierstwa wobec proroka Mahometa.
 45. Szczęśliwy książę i inne opowieści– Oscar Wilde
  Zakazana w bibliotece publicznej w Springfield (1988), ponieważ opowiadania uznano za „niepokojące i chorobliwe”.
 46. Szkarłatna litera– Nathaniel Hawthorne
  W USA rodzice uczniów wielokrotnie zabiegali o wycofanie utworu z listy lektur, w większości przypadków jednak do tego nie dochodziło. Książkę uważano za obsceniczną, ponadto zawierała motyw cudzołóstwa. Jeden z rodziców oskarżył też książkę o wulgarne słownictwo, które jednak w powieści nie występuje. Książka była zakazana w Rosji w latach 1852-1856, w okresie nasilonej cenzury.
 47. Sztuka kochania– Owidiusz
  Poemat prawdopodobnie przyczynił się do wygnania Owidiusza z Rzymu w 8 r. n.e. W 1497 roku książkę palono we Florencji pod zarzutem niemoralnej treści, a w roku 1564 trafiła na indeks trydencki.
 48. To– Stephen King
  Książka zakazana w bibliotekach szkolnych w Nebrasce (1987). Znalazła się także na zamkniętej półce („closed shelf”) biblioteki New York Central High School (1992).
 49. Uciekaj, Króliku– John Updike
  Powieść zakazana w Irlandii w latach 1962-1967 z powodu rzekomej obsceniczności i nieprzyzwoitości. Zakaz zniosła nowa ustawa o cenzurze publikacji (1967). Książka była też usuwana z amerykańskich szkół i bibliotek ze względu na wulgarny język i opisy aktów seksualnych.
 50. Ulisses– James Joyce
  Książka zakazana w Wielkiej Brytanii w latach 30’ oraz w Australii w latach 30’ i 40’ XX wieku. Chwilowo była też zakazana w USA ze względu na treści o charakterze seksualnym.
 51. Umiłowana– Toni Morrison
  W 1995 roku książka została zakazana na Florydzie ze względu na język, mimo że w roku 1987 tytuł nagrodzono nagrodą Pulitzera.
 52. Wieczór trzech króli– William Szekspir
  Utwór wykreślono z programu nauczania w New Hampshire ze względu na ukazywanie homoseksualizmu jako pozytywnego stylu życia.
 53. Wielki Gatsby– Francis Scott Fitzgerald
  W roku 1987 zakwestionowano poprawność książki w Baptist College w Charleston ze względu na język i odniesienia o charakterze seksualnym.
 54. Władca much– William Golding
  W 1992 roku książkę usunięto z bibliotek szkolnych na Florydzie (1992) ze względu na zawarte w niej przekleństwa oraz rzekomo szokujące fragmenty o seksie, obraźliwy stosunek do mniejszości, Boga, kobiet i osób niepełnosprawnych. Mimo że książki zakazano również w Nowym Jorku, znajdowała się ona na liście lektur dodatkowych dla tamtejszych uczniów.
 55. Wyznania– Jean Jacques Rousseau
  Książka trafiła na indeks Kościoła Katolickiego w 1806 roku. Zakazana w USA w roku 1929. Z uwagi na „szkodliwość dla ludzkiej moralności” Urząd Celny zakazał przywozu książki do Stanów Zjednoczonych.
 56. Zabić drozda– Harper Lee
  Zakazana w USA (Minnesocie i Teksasie), także w innych krajach, głównie ze względu na rasistowskie obelgi znajdujące się w książce (m.in. występowanie słowa „nigger”), mimo że przesłanie samej książki jest zdecydowanie antyrasistowskie.
 57. Złote żniwa: rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów– Jan Tomasz Gross
  Sprawa książki trafiła do polskiej prokuratury. Orzeczono jednak, że nie znieważa ona narodu Polskiego i odmówiono prowadzenia w tej sprawie śledztwa.
 58. Zwierciadło Korony Polskiej– Sebastian Milczyński
  Pamflet ten został zakazany przez Zygmunta III Wazę; był jedną z przyczyn wybuchu zamieszek antyżydowskich w Krakowie.
 59. Zwrotnik Raka– Henry Miller
  Książka została w USA zakazana na 27 lat (1934-1961) ze względu na wątki erotyczne, wulgarny język. Autor sam określał ją jako „zniewagę wyrządzoną siedmiu fundamentalnym wartościom i symbolom kultury: Sztuce, Bogu, Człowieczeństwu, Przeznaczeniu, Czasowi, Miłości i Pięknu”. Książka do dziś uznawana jest za obsceniczną przez Citizens for Decent Literature. Inne książki Millera także były zakazane w USA. „Zwrotnik Raka” podobny los spotkał w RPA.

 

Oczywiście idea zakazywania książek jest dużo starsza od każdej amerykańskiej listy – w naszym kręgu kulturowym te niechlubne, cenzorskie szlaki przecierał Indeks Ksiąg Zakazanych (łac. Index librorum prohibitorum lub Index Expurgatorius) – opracowywany i ogłaszany przez Kościół katolicki, spis książek, których nie wolno było czytać, posiadać i rozpowszechniać wiernym bez zezwolenia władz kościelnych, pod groźbą ekskomuniki. Na spis wciągane były publikacje uznane za niezgodne z doktryną katolicką, wśród nich znalazły się też dzieła naukowe i filozoficzne, m.in. Galileusza, Kanta, Keplera, Kopernika, Monteskiusza czy Woltera

Autorzy, których co najmniej jedna publikacja była w Indeksie, to m. in: Joseph Addison, Francis Bacon, Honoré de Balzac, Simone de Beauvoir, George Berkeley, Biernat z Lublina,, Giovanni Boccaccio, Giordano Bruno, Giacomo Casanova, Daniel Defoe, René Descartes, Denis Diderot, Alexandre Dumas (ojciec), Alexandre Dumas (syn), Gustave Flaubert, Andrzej Frycz Modrzewski, Galileusz, Edward Gibbon, Victor Hugo, David Hume, Jan Kalwin, Immanuel Kant, Mikołaj Kopernik, Faustyna Kowalska, John Locke, Marcin Luter, Niccolò Machiavelli, Karl Marx, Adam Mickiewicz, John Milton, Michel de Montaigne, Monteskiusz, Owidiusz, Blaise Pascal, François Rabelais, Mikołaj Rej, Jean-Jacques Rousseau, Markiz de Sade, George Sand, Jean-Paul Sartre, Baruch de Spinoza, Stendhal, Jonathan Swift, Andrzej Towiański, Wolter, Émile Zola, Huldrych Zwingli.

Wybrane publikacje umieszczone na Indeksie: Czerwone i czarne (Le rouge et le noir), De revolutionibus orbium coelestium, Dekameron, Epitome astronomia Copernicanae, Kandyd, Książę, Krytyka czystego rozumu, Manifest komunistyczny, Niepogrzebani, Pamela, or Virtue Rewarded (Pamela, czyli cnota nagrodzona), Sztuka kochania, Talmud.

W Polsce mało brakowało, a mielibyśmy także swój własny, współczesny indeks, zwany roboczo Indeksem Giertycha – była to lista książek, które w maju 2007 roku ówczesny minister edukacji Roman Giertych chciał wykreślić z listy lektur szkolnych. Były to:

Trans-Atlantyk – Witold Gombrowicz
Ferdydurke – Witold Gombrowicz
Szewcy – Witkacy
Cierpienia młodego Wertera – Johann Wolfgang Goethe
Faust – Johann Wolfgang Goethe
Proces – Franz Kafka
Jądro ciemności – Josepha Conrada
Zbrodnia i kara – Fiodor Dostojewski
Inny świat – Gustaw Herling Grudziński

Na szczęście nie udało się…

Źródła: Bibliosfera.netWikipedia.org
Lista zakazanych książek przedrukowana za: Ksiazka.net.pl

„ Czytać czy nie czytać”

Nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym „ Czytać czy nie czytać” . Koordynatorem projektu była p. Iwona Wolińska z Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych w Gorzowie Wlkp. Projekt miał na celu promowanie czytelnictwa i biblioteki szkolnej wśród młodzieży. Jedną z części projektu był konkurs na pracę plastyczną ( o technice dowolnej) lub multimedialną promującą czytelnictwo.

Przyznano pięć nagród oraz siedem wyróżnień.

Pierwszą nagrodę w kategorii prac plastycznych zajęła uczennica naszej szkoły z klasy II technikum weterynaryjnego, Helena Wielgus.

Gratulujemy serdecznie!

Książka na wakacje

Wiem, że podczas tegorocznych wakacji dominować będą wydarzenia sportowe – rozpoczynające się już w tym tygodniu we Francji Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, później Letnie Igrzyska Olimpijskie w Brazylii, po drodze jeszcze niektórzy z Was będą uczestniczyć w wydarzeniu duchowym czyli w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie ale… podczas wakacji nie zapominajcie o książkach. Dobra lektura gwarantuje zawsze mile spędzony czas, poszerzenie wiedzy, aktywizację naszej wyobraźni, uniknięcie nudy w podróży i dobry temat do rozmów podczas spotkań z przyjaciółmi by na chwilę odpocząć od sportowych emocji

A oto kilka propozycji:

Markus Zusak, Posłaniec

Bohaterem powieści jest Ed Kennedy , dziewiętnastoletni przeciętny taksówkarz ( z podrobioną datą urodzenia na licencji), kiepski karciarz, pechowiec w miłości zakochany w swojej koleżance Audrey. Mieszka w ruderze na przedmieściach, dzieli się kawą ze swoim siedemnastoletnim psem, którego bardzo kocha. Jego życiem rządzą spokojna rutyna i brak perspektyw – do chwili, gdy pewnego dnia niechcący powstrzymuje napad na bank.

I wtedy pojawia się pierwszy as.

Wtedy Ed zostaje Posłańcem.

Tak oto wybrany, wędruje przez miasto, pomagając i cierpiąc (jeśli to konieczne), aż pozostanie już tylko jedno pytanie – kto stoi za jego misją?

Piękna, mądra , pełna dobroci, empatii i ludzkiej życzliwości książka, która rozbudza nadzieję, dodaje odwagi i przywraca wiarę w ludzi.

Stephen King, Joyland

Devin Jones, student college’u, zatrudnia się na okres wakacji w lunaparku, by zapomnieć o dziewczynie, która złamała mu serce. Tam jednak zmuszony jest zmierzyć się z czymś dużo straszniejszym: brutalnym morderstwem sprzed lat, losem umierającego dziecka i mrocznymi prawdami o życiu – i tym, co po nim następuje. Wszystko to sprawi, że jego świat już nigdy nie będzie taki sam…

Pasjonująca opowieść o miłości i stracie, o dorastaniu i starzeniu się – i o tych, którym nie dane jest doświadczyć ani jednego, ani drugiego, bo śmierć zabiera ich przedwcześnie.

Stephen King w doskonałej formie – czaruje narracją, wyrafinowanym humorem, wzrusza. Ta książka jest inna – to (prawie) normalny kryminał. Jak na Kinga, to bardzo delikatna powieść, która jest ciepła i wzruszająca – choć nie brakuje w niej morderstw i sił nadprzyrodzonych.

Arturo Pérez – Reverte, Szachownica flamandzka

Julia, młoda konserwatorka dzieł sztuki, ma odrestaurować obraz Partia szachów Pietera van Huysa – flamandzkiego artysty z XVw. W trakcie pracy odkrywa pod warstwą farby łacińską inskrypcję Quis necavit equitem. Można ją przetłumaczyć na dwa sposoby: „Kto zabił rycerza?” lub „ kto zbił konika?” Ktoś popełnił morderstwo w 1472 roku. Klucz do zagadki tkwi wśród figur na szachownicy. Ktoś popełnił morderstwo w 1991 roku. Kluczem do zagadki jest ta sama partia szachów, którą tajemniczy zabójca rozgrywa dalej pięćset lat później. Obydwie zagadki chce rozwiązać Julia, młoda konserwatorka sztuki – tym bardziej że giną osoby w jej otoczeniu. Musi je rozwiązać, jeśli sama chce przeżyć. Szuka pomocy u wybitnego szachisty, Muñoza, który rekonstruuje kolejne ruchy rozgrywanej na obrazie partii. Szachownica flamandzka to wspaniała przygoda z pogranicza sztuki, szachów i mrocznej opowieści detektywistycznej.

Khaled Hosseini, Tysiąc wspaniałych słońc

Głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Raszida. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, Laila, urodzona krotko przed rosyjska inwazją, marząca o podróżach i zdobyciu wykształcenia, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Raszida i Mariam. Wbrew woli żony Raszid poślubia dziewczynę Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń, którą rządy talibów wystawią na ciężką próbę…

Wstrząsająca powieść o prawdziwym życiu afgańskich kobiet napisana pięknym językiem. W tle historia Afganistanu.

pobranePodziękowania

Biblioteka szkolna serdecznie dziękuje państwu Gołosko za książki przekazane w darze

do biblioteki szkolnej.

images1

8 maja – Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.

pobrane (4)

Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych – swoich i obcych. Jest to także nazwa samego budynku, pomieszczenia lub nawet mebla zawierającego zbiory biblioteczne. Materiały biblioteczne to zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych

 

Przekazy historyczne dostarczają nam informacji o istnieniu bibliotek już w trzecim tysiącleciu p.n.e., np. w Egipcie i Chinach. W okresie helleńskim działały bogate biblioteki, niektóre o charakterze publicznym. W średniowieczu rozwinęły się biblioteki klasztorne i kościelne a później uniwersyteckie. Główną rolą pierwszych bibliotek było gromadzenie i wytwarzanie książek . Zmiany nastąpiły w okresie rozpowszechnienia się druku. W tym czasie powstawały liczne biblioteki humanistów, królów, możnowładców. Powstały biblioteki mieszczańskie. Rozwój bibliotek miejskich nastąpił w okresie reformacji. Biblioteki możnowładców stawały się bibliotekami publicznymi, były szerzej dostępne. W epoce oświecenia zaczęły powstawać pierwsze biblioteki specjalne.pobrane (2)

W wieku XIX i początkach XX biblioteki uzyskały rangę instytucji społeczno – kulturalnych o charakterze publicznym.

pobrane (1)

Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi. Wejdź gościu i stań się przyjacielem – Jan Wiktor

 Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – Wisława Szymborska

Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce – Maksym Gorki

Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika…Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana

Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni – chińskie przysłowie

Kto czyta książki, żyje podwójnie – Umberto Eco

Tak więc jeśli biblioteka jest… modelem wszechświata, staramy się uczynić z niej wszechświat na miarę człowieka, a przypominam, że biblioteka na miarę człowieka to znaczy także biblioteka radosna – Umberto Eco,  „O bibliotece”

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

images

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Symbolem Dnia Książki jest róża.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, regionie Hiszpanii – 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka Kobiety odwzajemniały się mężczyznom podarunkami z książek. W 1926 roku wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés wystąpił z propozycją ustanowienia dnia książki. Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa – to dzień,  w którym zmarli William Szekspir i Miguel Cervantes.

Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie .

Pierwszym krajem , który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. „ Statut królowej Anny” z roku 1709 przyznawał autorom, na pewien określony czas, prawo własności drukowanych utworów. 9 września 1886r. podpisano w Bernie pierwszą międzynarodową konwencję o ochronie praw autorskich.

W roku 1952 w uchwalono Powszechną Konwencję ds. Copyright i powołano Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Konwencja genewska weszła w życie 16 września1956 roku. Polska przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w roku 1976. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich ©.

dzień-książki-300x224
Ciekawostki o książkach

 • Gliniana tabliczka z odciśniętym na niej pismem klinowym to jedna z najdawniejszych form książki.  W ten sposób utrwalano i przekazywano myśli ludzkie co najmniej 3 tys. lat pne.                  w Mezopotamii.
 • Najstarszy zachowany zwój papirusu pochodzi z XXX w.p.n.e.
 • Według tradycji, pierwszym, który wpadł na pomysł złożenia na pół arkusza papirusu był Juliusz Cezar(I w. pne.).
 • Strony w książkach zaczęto numerować w XVI w.
 • W średniowieczu za jedną ręcznie pisaną książkę można było kupić kilka wiosek. Okładki i brzegi takich książek wykańczane były złotem i drogimi kamieniami.
 • Największa książka  – „Super Book” – mierząca 2,74 x 3,07 m została wydana w Denver w stanie Colorado (USA) w roku 1976. Składała się ona z 300 stron i ważyła 252,6 kg.
 • Najmniejsza książka świata waży 0,064 grama. Ma 6,3 mm, 4,5 mm szerokości i składa się z 34 stron, na których wydrukowano wiersze Omara Chaijama.
 • Najmniejszą książkę dla dzieci – „Stary król Cole” – wydrukowaną na papierze o gramaturze 22 gramów, mierzącą 1mm x 1 mm, wydało w 85 egzemplarzach w 1985 roku wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley (Szkocja). Kartki można przewracać (ostrożne) tylko za pomocą igły.
 • Najcięższa książka świata to ‘’ Dzieje Ithalu ‘’ wydana przez jednego z arcyksiążąt habsburskich. Waży 48 kg.
 • Najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło ”The Birds of America” („Ptaki Ameryki”) Johna Jamesa Audubona, wybitnego ornitologa amerykańskiego. Na aukcji Christi’s w Nowym Jorku zostało ono sprzedane za 8 milionów 802 tysiące 500 dolarów.
 • Najwyższą w Polsce cenę antykwaryczną (103 tys. zł) uzyskało na aukcji w Krakowie drugie wydane dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”, które zostało wydane w roku 1566 w Bazylei.
 • Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Biblię przetłumaczono na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 rokiem a 1975 rokiem wydrukowano ok. 2.500.000.000 egzemplarzy Biblii.
 • Najdłuższa książka świata to„Tu-sza-czi-czeng”. To chiński słownik, który ma 5020 tomów, a każdy z tomów liczy sobie 170 stron.
 • Najgrubsza książka świata to dzieło, w którym zgromadzone zostały wszystkie przygody Panny Marple, postaci stworzonej przez Agathę Christie. Najgrubsza na świecie lektura liczy4032 strony, waży około 8 kilogramów i ma 322 mm grubości. Powstało tylko 500 kopii rekordowej książki. Zostały sprzedane za ok.1000 funtów
 • Najmniejszą znaną reprodukcją drukowanej książki jest Teeny Ted from Turnip Town. Jest to mikrochip wyryty na płytce monokryształu krzemu o wymiarach 70 na 100 mikrometrów. Potrzeba mikroskopu elektronowego, aby ją przeczytać
 • W Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać zapach danej potrawy, wystarczy tylko potrzeć dłonią konkretną stronę.
 • J.R.R. Tolkien napisał na maszynie całą trylogię Władcy Pierścieni używając tylko dwóch palców.
 • Pierwszą wydaną w Polsce książką był modlitewnik „Raj duszny”. Miało to miejsce w 1513 roku.
 • Pierwsza książka dla osób niewidomych powstała w roku 1786
 • Pierwszą w formie elektronicznej napisaną specjalnie do internetowej dystrybucji jest powieść Stephena Kinga pt.: „Riding the Bullet”( Jazda na kuli), która w ciągu 24 godzin od wprowadzenia do sprzedaży zamówiło prawie 400.000 osób.
 • Twórcą miniaturowych książek ( 165 )był Zygmunt Szkocny . W 1976 r. stworzył ręcznie, wyłącznie przy użyciu piórka technicznego i szkła powiększającego jedyne w swym rodzaju dzieło, Alfabet łaciński, liczący 28 stron, o mikroskopijnym formacie 1×0,8 mm. Pozycja ta została umieszczona w Księdze rekordów Guinnessa jako najmniejsza książka świata.
 • Najwięcej, bo ponad 600 powieści, napisał Polak  – Józef Ignacy Kraszewski (1812 – 1887).
 • Najmłodszym noblistą w dziedzinie literatury był Rudyard Kipling. W dniu otrzymania nagrody (1907 r.)  miał 41 lat.
 • Najwięcej książek znajduje się w Bibliotece Kongresu w Stanach Zjednoczonych. Jest ich tam ponad 113 milionów, w każdym prawie języku i formacie: od antycznych chińskich druków drzeworytniczych do współczesnych zapisów na dyskach optycznych. Całość zajmuje 856 km półek. Została założona 24 kwietnia 1880 roku, na potrzeby Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Żrodła:  http://www.eioba.pl/a/2rp4/ciekawostki-z-dziejow-ksiazki

www.polski24.pl  bibliotekachelmiec.jimdo.com

http://www.literutopia.pl

www.bibliotekawszkole.pl

 

Facebook

Informacja dnia

18.02.20 r. – zebranie z rodzicami godz. 17:00

25.02.20 r. – Gala Zawodowców

 

-4°C
Wind: 2mph WNW
Scattered Clouds
Humidity: 60%
Gorzów Wielkopolski
Poland
wt
5°C
śr
7°C
czw
8°C

Kalendarz

Marzec 2020
P W Ś C P S N
« Lut    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031