” Ptaki mają skrzydła, a ludzie mają książki „
Opiekunem biblioteki szkolnej jest mgr Grażyna Bączkiewicz.
Czynna:
Poniedziałek – 10:00 – 14:30
Wtorek – 10:00 – 14:30
Środa – 10:00 – 14:30
Czwartek – 10:00 – 14:30
Piątek – 10:00 – 14:30
📕📗📘📙📗📕
Tydzień Książek Zakazanych – 24-30 września 2023
Tydzień Książek Zakazanych to święto międzynarodowe przypominające o znaczeniu wolności słowa i o cenzurze w literaturze. Wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i jest ściśle związane z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa.
Książki zakazywane są do dziś. Jednak dzięki staraniom wielu ludzi na całym świecie pozostały one w większości dostępne dla czytelnika.
Lista zakazanych lub cenzurowanych książek jest szeroka, każdy znalazłby coś dla siebie. Najbardziej znaną książką zakazaną jest powieść Raya Bradbury’ego „451 stopni Fahrenheita” opowiadająca, o zabranianiu czytania i paleniu literatury w dystopijnej wizji Ameryki.
Oprócz tego na liście znajdziecie między innymi książki Stephena Kinga, Cierpienia młodego Wertera, Jądro ciemności, Kolor purpury, Na zachodzie bez zmian, Kod Leonarda da Vinci, Rok 1984, Folwark zwierzęcy, Paragraf 22, Przeminęło z wiatrem, Władcę much, Szatańskie wersety, Charliego i fabrykę czekolady, a nawet Czerwonego Kapturka
📕📗📘📙📗📕
Narodowe Czytanie ” Nad Niemnem ” Elizy Orzeszkowej
W tym roku, po raz kolejny, wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu. Tym razem była to powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. W świat mieszkańców Korczyna i Bohatyrowicz wprowadziła nas pani dyrektor Jolanta Zielińska a następnie kontynuowaliśmy czytanie korzystając z uroków naszego przyszkolnego parku.
***
21 lutego – Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
„Język jest nie tylko składnikiem kultury narodu, ale zarazem najlepszym odbiciem tej kultury. W języku jak w zwierciadle odbijają się doświadczenia społeczne jednostki i narodu. […] Z językiem jest tak jak z powietrzem i ze zdrowiem. Ich wartość odczuwamy dopiero po stracie”.
Piotr Bąk, „Gramatyka języka polskiego”
Ustanowione w 1999r.święto ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące.
Język polski uchodzi za bardzo trudny. I nam potrafi przysporzyć kłopotów.
Dla przykładu kilka słów, których często używamy w błędnym znaczeniu:
–bynajmniej – to partykuła przecząca znacząca: wcale, zupełnie, ani trochę – nie używajmy jej w znaczeniu: przynajmniej / chociaż
–dedykować – można komuś książkę, zdjęcie, wiersz, obraz lub inne dzieło sztuki; nie znaczy ono: przeznaczać komuś coś
–generalnie – to znaczy całkowicie, ogólnie
–tudzież – znaczy oraz/i, a nie: lub/albo
–strasznie – ma znaczenie negatywne, nie używajmy jako zamiennika słowa: bardzo
–spolegliwy – taki, na którym można polegać, a nie: uległy
–pretensjonalny– ktoś o złym guście, a nie ktoś, kto ma pretensje
–atencja– to wielki szacunek, a nie; przyciąganie czyjejś uwagi (myli nas ang. attention)
–ignorancja – brak wiedzy, a nie: ignorowanie kogoś
–dokładnie – czyli uważnie, starannie; błędem jest używanie tego przysłówka jako zamiennika: właśnie tak/ właśnie
Piszemy: na pewno, naprawdę, po prostu, w ogóle, spoza (kogoś,czegoś), poza tym, sprzed ( kogoś, czegoś), na razie, wziąć, w cudzysłowie, włączyć, poszedłem, wszedłem, sweter.
Piszemy i mówimy np. 15 czerwca (piętnasty czerwca), a nie: 15 czerwiec, 5 listopada, a nie 5 listopad; 20 lutego, a nie 20 luty, itp.
Nie ma słowa : kontrol, jest kontrola.
Nie mówimy: z kakaem tylko: z kakao
Dbajmy o język ojczysty i propagujmy jego piękno w poprawnej formie.
A teraz małe zadanie. Dlaczego poniższe wyrażenia są błędami językowymi?
dzień dzisiejszy, okres czasu, trwać nadal, kartka papieru, w każdym bądź razie, po najmniejszej linii oporu, akwen wodny, fakt autentyczny, spadać w dół, cofać się do tyłu, wracać z powrotem, dlatego ponieważ, półtora godziny, półtorej roku, ubrać się w płaszcz, pod rząd, po lewo/prawo, wydaje się być, tu pisze.
***
Stare nie znaczy nudne lub mało interesujące.
Zachęcam Was do sięgnięcia po klasyki literatury. Niektóre są Wam z pewnością znane, inne może trochę mniej.
„Zabić drozda” autorstwa Harper Lee to arcydzieło światowej literatury. Poruszająca opowieść odwołująca się do tego, co w życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci. Fabuła toczy się w latach trzydziestych XX wieku, w małym miasteczku na południu USA. Atticus Finch, adwokat, broni w procesie młodego Murzyna. Prosta sprawa sądowa z powodu panującego rasizmu urasta do rangi symbolu i przynosi pytanie o granice ludzkiej tolerancji.
W 1962r. na podstawie książki powstał doskonały film z Gregorym Peckiem w roli głównej.
Jane Austen jest autorką m.in. .powieści „Duma i uprzedzenie” i „Perswazje” poświęconych codziennemu życiu ziemiańskiej prowincji angielskiej w XIX wieku. Celne obserwacje ówczesnego społeczeństwa i wnikliwe portrety psychologiczne kobiet sprawiły, że twórczość Jane Austen do dziś cieszy się popularnością i jest chętnie ekranizowana. Do „ Dumy i uprzedzenia” nawiązuje również Helen Fielding w swym bestsellerowym „Dzienniku Bridget Jones”.
„Przeminęło z wiatrem” autorstwa Margaret Mitchell to powieść kultowa. Must have czytelniczek na całym świecie. To historia miłosna wszechczasów. Bohaterowie z krwi i kości, wojna Północy z Południem i wielka namiętność w scenerii gorącego amerykańskiego Południa. Powieść o kobiecej niezłomności, walce o rodzinę i własne szczęście. A także o błędach, za które czasami trzeba zapłacić najwyższą cenę…
Filmowa adaptacja Przeminęło z wiatrem, z Vivien Leigh i Clarkiem Gable w rolach głównych, po 83 latach od premiery nadal należy do najważniejszych filmów w historii kina.
Agata Christie. To nazwisko zna chyba każdy miłośnik kryminałów. I nie tylko. Napisała ponad 80 powieści kryminalnych i kilka obyczajowych (pod pseudonimem Mary Westmacott). Jej książki przetłumaczono na wiele języków, zostały wydane na świecie w ilości ponad 2 mld egzemplarzy. Jest najlepiej sprzedającą się autorką wszechczasów. Większość jej twórczości została sfilmowana, na podstawie jej powieści powstały sztuki teatralne, komiksy, a nawet gry komputerowe. Najbardziej znanymi postaciami z jej książek są belgijski detektyw Hercules Poirot oraz starsza pani, detektyw-amator, panna Marple.
***
Witamy w nowym roku szkolnym 2020/2021!
Z powodu pandemii COVID-19 zmianie ulega regulamin wypożyczeń i korzystania z księgozbioru i biblioteki szkolnej.
Procedury obowiązujące w bibliotece szkolnej na czas trwania pandemii Covid19
***
Z okazji Świąt Bożego Narodzenia Biblioteka Szkolna życzy wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, radości oraz szczęścia w nadchodzącym Nowym Roku 2021!
***
Koniec roku to czas podsumowań, więc i my chcielibyśmy podsumować udział naszej szkoły w ogólnopolskim projekcie Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.
W ramach projektu otrzymaliśmy 15 tysięcy złotych na zakup książek do szkolnej biblioteki. Kupiliśmy 553 książki. W realizacji różnych zadań promujących czytelnictwo oraz związanych z literaturą uczestniczyło 212 uczniów.
Oto działania, które między innymi wspólnie podjęliśmy w ramach NPRCz. :
-
– Tworzyliśmy okładki do lektur : Król Edyp oraz Granica
-
– Wzięliśmy udział w Narodowym Czytaniu Balladyny
-
– Z pacynkowym teatrzykiem odwiedziliśmy Ośrodek Wsparcia Dziennego oraz Przedszkole nr 20
-
i Przedszkole nr 2. Wystawialiśmy tam sztukę Czerwony Kapturek oraz czytaliśmy wiersze Brzechwy i Tuwima
-
Tworzyliśmy wiersze z gazet, memy i plakaty promujące czytelnictwo, zdjęcia do konkursów: Z książką Ci do twarzy oraz Wiersz w obiektywie
-
Fotografowaliśmy Gorzów w ramach projektu Gorzów dawniej i dziś
-
Staraliśmy się wykonać impresjonistyczne zdjęcia jako wstęp do omawiania poezji impresjonistów
-
Jesteśmy w trakcie projektu literacko -psychologicznego Biografie – Nieidealne życie wielkich i sławnych
-
Za nami lekcje biblioteczne oraz wychowawcze promujące czytanie i wypożyczanie nowości książkowych, wirtualne spotkania z pisarzami, Tydzień Książek Zakazanych.
W tym czasie współpracowaliśmy z wieloma instytucjami, między innymi z Wojewódzką
i Miejską Biblioteką Publiczną w Gorzowie Wlkp. oraz z Biblioteką Pedagogiczną.
To był niełatwy i intensywny rok. Cieszy fakt, że nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się
o tyle nowych pozycji książkowych. Wszystkie zakupione książki mogliście zobaczyć na zdjęciach we wcześniejszych wpisach.
Dziękujemy nauczycielom uczniom i rodzicom za udział w działaniach.
Zapraszamy do wypożyczania!
***
Moi drodzy, oto następna część nowych książek. Myślę, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Jest i romantycznie, i z łezką, i śmiesznie, i z dreszczykiem, i trochę sensacji, trochę kryminałów poważnych i trochę z humorem, fantasy, biografie, trochę historii, kosmosu, ekologii, motywacji…
Są też 3 interaktywne gry książkowe.
Kilku książek nie ma na zdjęciach bo już znalazły czytelników.
Zapraszam wszystkich do czytania:))
***
W październiku na całym świecie biblioteki szkolne obchodzą swoje święto. Celem akcji jest promocja bibliotek szkolnych, ich działań oraz rozbudzanie i kształtowanie kultury czytelniczej.
Tegorocznym hasłem jest: Z książką Ci do twarzy
***
Moi drodzy, w bibliotece szkolnej pojawiła się już część zamówionych książek. Wkrótce będą pozostałe. Zapraszam wszystkich do wypożyczania. Na pewno każdy z Was znajdzie coś dla siebie.
***
Z radością informujemy, że z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa nasza szkoła otrzymała środki na zakup nowości książkowych do biblioteki szkolnej. Przyznana kwota to 15 tys. zł. Po konsultacjach sporządzony został wykaz książek, który uzyskał pozytywną opinię Biblioteki Pedagogicznej, Rady Rodziców oraz Samorządu Uczniowskiego. Teraz czas na zakupy!
6 października o godz. 14:00 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp. zaprasza na swoim fb na spotkanie on line z Alkiem Rogozińskim, dziennikarzem i twórcą powieści kryminalnych
I tego samego dnia o godzinie 18:00 fb lubimyczytac.pl oraz serwis you tube zapraszają na spotkanie z Bernardem Minier, również twórcą powieści kryminalnych. W bibliotece szkolnej można wypożyczyć jego książkę ” Na krawędzi” a wkrótce dostępna będzie ” Dolina”.
***
Tydzień Książek Zakazanych
W dniach 20-26 września 2020r. trwa Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week), czyli wywodząca się z USA kampania społeczna, której celem jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na działanie cenzury, potrzebę wolności czytania i tworzenia literatury oraz problem prześladowania ludzi za to, że czytają lub piszą książki.
Tydzień Zakazanych Książek jest ściśle związany z pierwszą poprawką do amerykańskiej Konstytucji, która mówi o wolności słowa. Jest to jedno z tych praw, do których Amerykanie przywiązują duże znaczenie. Prawo do wolności słowa traktują bardzo poważnie, jako prawo podstawowe, w pewien sposób są z niego dumni – jako z uosobienia ich wolności. A ponieważ społeczeństwo amerykańskie jest dość pruderyjne stąd na liście książek zakazanych znalazły się pewne pozycje z powodu rzekomego propagowania nieobyczajnych zachowań czy słownictwa . W ostatnim wydaniu Indeksu Ksiąg Zakazanych z roku 1948, znajdowało się ponad 4 tys. pozycji, które nie powinny ujrzeć światła dziennego.
Na liście książek zakazanych znalazły się m.in. :
- 451 stopni Fahrenheita– Ray Bradbury
Powieść wybitnego autora s-f przez 13 lat była sprzedawana w wersji ocenzurowanej przez wydawcę – zmieniono treść ponad 75 fragmentów. W 1998 roku została usunięta z listy lektur w Missisipi za bluźnierstwo. Cenzurę zniesiono jednak po protestach uczniów i rodziców. Książka porusza temat… cenzury i palenia książek. - Archipelag GUŁag– Aleksandr Sołżenicyn
Powieść stała się dla autora przyczyną aresztowania, pozbawienia obywatelstwa radzieckiego i skazania na wygnanie. Zakazano jej w ZSRR z powodów politycznych (do 1980 roku). W 2009 roku dodano ją do listy lektur w szkołach średnich. - Bastion– Stephen King
Zakazano jej w jednej ze szkół w Oregonie (1989) za sceny przygodnego seksu i przemocy. - Biblia
W 1942 roku w III Rzeszy ogłoszono doktrynę Narodowego Kościoła Rzeszy, próbowano wyeliminować chrześcijaństwo i zakazano czytania Biblii, którą miała zastąpić… „Mein Kampf”. - Buszujący w zbożu– Jerome David Salinger
Książka wzbudza kontrowersje z powodu zastosowania wulgarnego języka, motywów seksualnych oraz rzekomej dewaluacji wartości rodziny, promocji alkoholu, papierosów i rozwiązłości. W 1957 roku australijski urząd celny skonfiskował przesyłkę zawierającą m.in. „Buszującego w zbożu”, która miała być prezentem dla australijskiego rządu od ambasadora USA. W latach 1961-1982 książka była zakazana w szkołach i amerykańskich bibliotekach. - Chata wuja Toma– Harriet Beecher Stowe
Książka, która powstała jako wyraz antyrasistowskich poglądów autorki, została zakazana w Illinois (1984) na wniosek radnego ze względu na rzekomy rasizm i niestosowny język. - Charlie i fabryka czekolady– Roland Dahl
Książka została zakazana w bibliotece publicznej w Boulder (Colorado, USA), ponieważ światli bibliotekarze uznali, że promuje nazbyt ubogą filozofię życiową. Zaskakujące, że w tej bibliotece w ogóle mają jakieś książki… - Cierpienia młodego Wertera– Johan Wolfgang Goethe
Powieść wywierała silny wpływ na czytelników, którego efekty stały się wręcz zjawiskiem społecznym: ubierali się oni jak główny bohater, znacznie wzrosła liczba samobójstw (z egzemplarzem książki w kieszeni). Publikacja została zakazana przez kościół, z powodów religijnych i społecznych. Zdaniem duchownych nakłaniała ona do samobójstwa. - Czerwony kapturek– bracia Grimm
Książki zakazano w szkołach w Kalifornii przez… butelkę wina znajdującą się w koszyku, który Czerwony Kapturek niósł dla babci. Naprawdę, niektórym niewiele trzeba. - Cztery pory roku– Stephen King
Książka usunięta z kilku bibliotek szkolnych w USA ze względu na „niespełnianie standardów społecznych”. W jednej ze szkół książki zakazano na prośbę rodziców. - Dekameron– Giovanni Boccaccio
Znalazła się na rzymskim indeksie w 1559 roku, zakaz potwierdzono 5 lat później. W USA utwór ten pozostawał zakazany przez dziesięciolecia na podstawie dokumentu „Federal Anti-Obscenity Act” (1873). W 1954 roku trafił na czarną listę National Organization of Decent Literature za obsceniczność, wulgarność, lubieżność i brak przyzwoitości. - Doktor Żywago– Borys Pasternak
Zakazana w Rosji do 1988 roku za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu. Kiedy w roku 1958 Pasternakowi przyznano Literacką Nagrodę Nobla, zmuszono go do odmowy jej przyjęcia. - Dziennik– Anne Frank
W niemieckim wydaniu książki usunięto fragmenty uznane za… obraźliwe dla Niemców. Z kolei wrażliwi na zagadnienia moralne rodzice amerykańskich uczniów oskarżali książkę o niestosowność i podważanie autorytetu dorosłych.
Natomiast w 1983 roku w Alabamie chciano usunąć książkę z listy lektur, gdyż uznano ją za… zbyt przygnębiającą. Zakazano jej w Libanie za pozytywne przedstawienie Żydów i Izraela. - Folwark zwierzęcy– George Orwell
Do końca lat 80’ XX wieku książka była zakazana przez polską cenzurę, ponieważ przedstawiała ustrój totalitarny, nawiązując do rosyjskich władz. Pierwsze oficjalne polskie wydanie ukazało się dopiero w roku 1988, mimo to jednak od końca lat 70’ powieść cieszyła się dużym zainteresowaniem i krążyła w drugim obiegu. W Kenii zakazano jej w 1991 roku, ponieważ krytykowała… skorumpowanych przywódców, natomiast w 2002 roku w szkołach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – z powodu… bohaterów w postaci mówiących świń. Uznano, że taki obraz godzi w wartości religii islamskiej. - Grona gniewu– John Steinbeck
Akcja toczy się w czasach Wielkiego Kryzysu. Rodzina najemnych farmerów zostaje wysiedlona ze swojego domu w Oklahomie za przyczyną suszy, trudności ekonomicznych oraz zmian w przemyśle rolniczym. Podobnie jak wielu im podobnych wyruszają do Kalifornii. Tam planują szukać pracy, ziemi, godności i przyszłości. Na miejscu muszą jednak stawić czoła wyzyskowi robotników na głodowych stawkach, spotyka ich rozczarowanie, jako że rynek pracy jest przepełniony, a mieszkańcy dręczą i prowokują migrantów.
Książka została zakazana w wielu miejscach USA, m. in. w Kalifornii. Obywatele USA palili jej egzemplarze, była atakowana przez prawicę i lewicę.W roku 1962 Steinbeck otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, do której w znacznej mierze przyczyniły się „Grona gniewu”. - Jądro ciemności– Joseph Conrad
Książka była atakowana za rasistowski wydźwięk, wzbudzała konsternację i oburzenie. Była szeroko komentowana i poddawana dyskusji wśród akademików. - Kandyd– Voltaire
Książka zakazana w USA w 1929 roku z powodu rzekomej obsceniczności. W roku1944 Poczta USA zażądała wykreślenia pozycji z katalogu książek dostarczanych za ich pośrednictwem. - Kochanek Lady Chatterley– David Herbert Lawrence
W Wielkiej Brytanii książkę uznawano za pornograficzną. Powodem do ataków było m.in. słownictwo (np. słowo „fuck” czy „cunt”). W roku 1960 książka wyrokiem sądu została „oczyszczona z zarzutu” obsceniczności.
W Australii zakazano nie tylko samej książki Lawrence’a, ale także publikacji na jej temat, „The Trial of Lady Chatterley”. Historia tej powieści przyczyniła się do złagodzenia cenzury w tym kraju. Mimo to w 2009 roku Australia Post (instytucja rządowa) zabroniła sprzedaży książki w swoich sklepach. Książka znajdowała się też na czarnych listach w wielu innych krajach, np. Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii. - Kod Leonarda da Vinci– Dan Brown
Książka zakazana w Libanie, oficjalnie potępiona także przez Kościół Katolicki. - Kolor purpury– Alice Walker
Powieść porusza trudne tematy rasizmu, przemocy wobec kobiet, gwałtu, kazirodztwa. Została zakazana w szkole w Oakland (Kalifornia; 1984), w szkołach w Pensylwanii (1992), usunięto ją także z bibliotek szkolnych w Zachodniej Virginii. Przyczyną były rzekome „niepokojące idee” na temat relacji międzyrasowej, relacji człowieka z Bogiem, ludzkiej seksualności (bohaterką jest lesbijka). - Książę– Nicholo Machiavelli
Książka znalazła się na indeksie tytułów „absolutnie zakazanych” przez Kościół Rzymskokatolicki. Katolicy nie mogli czytać, ani nawet posiadać tego dzieła. Protestanci oskarżali autora o wydarzenia nocy świętego Bartłomieja, był on wg nich bezpośrednio odpowiedzialny za śmierć 50 tys. hugenotów. Na niekorzyść książki działał w latach późniejszych fakt, że stanowiła ona dla Benito Mussoliniego argument popierający istnienie władzy dyktatorskiej. - Lolita– Vladimir Nabokov
W 1955 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych we Francji zakazało wydawania książki; zakaz cofnięto jednak rok później. Recenzje powieści były skrajnie różne, np. w „New York Times Book Review” oceniono ją pozytywnie, a na łamach „New York Times” uznano ją za pornograficzną. Książka była zakazana również w Wielkiej Brytanii, Argentynie, Nowej Zelandii, RPA. - Lot nad kukułczym gniazdem– Ken Kesey
Powieść obnażająca i piętnująca nieludzkie praktyki stosowane w szpitalach psychiatrycznych, metaforycznie odczytywana jako obraz ówczesnego, zniewolonego społeczeństwa amerykańskiego. Zakazana w wielu amerykańskich szkołach, m.in. w Colorado (1971), Ohio, Nowym Jorku, Idaho, Waszyngtonie, głównie za wulgarne słownictwo, gloryfikowanie działalności przestępczej, opisy brutalności i przyczynianie się do zepsucia młodzieży. W jednaj z kalifornijskich szkół została wycofana (2000) ze względu na rodziców, którzy skarżyli się na wybór przez nauczycieli „śmieci” jako lektur. - Manifest komunistyczny– Karol Marks, Fryderyk Engels
W 1878 roku książki zakazano w Niemczech, z powodu dwóch prób zamachu na Wilhelma I. W roku 1933 znalazła się wśród pozycji publicznie palonych przez nazistów. Trafiła też do indeksu ksiąg zakazanych Kościoła Rzymskokatolickiego. Zakazywana była w min. 16 krajach na całym świecie. - Mechaniczna pomarańcza– Anthony Burgess
W 1973 roku w Utah pewien księgarz został aresztowany za sprzedawanie obscenicznych książek, wśród których znajdowała się „Mechaniczna pomarańcza’. Książka skreślona z listy lektur w wielu amerykańskich stanach, np. w Massachusetts (1977), Colorado (1976) za wulgarny język. Usunięto ją też z bibliotek szkolnych w Alabamie (1982). - Mein Kampf– Adolf Hitler
Ewidentnie rasistowska książka budziła liczne protesty jeszcze przed opublikowaniem zarówno w USA jak i w Europie. We wrześniu 1933 roku zakazano sprzedaży książki w Pradze, miesiąc później w Katowicach (sąd uznał ją za „obraźliwą”). Jest zakazana w Polsce. - Myszy i ludzie– John Steinbeck
Książkę usunięto z bibliotek szkolnych w Tennessee, kiedy postanowiono pozbyć się wszystkich „brudnych książek” z publicznych szkół i bibliotek. Oskarżono ją o obsceniczność i wulgarny język. Podobny los spotkał ją w stanie Ohio (1980). - Nagi lunch– William S. Burroughs
Książkę uznano za obsceniczną w Bostonie w latach 60’ XX wieku, zakazano jej z powodu realistycznych opisów praktyk seksualnych, w tym gejowskich. - Na zachodzie bez zmian– Erich Maria Remarque
Zakazana za obsceniczność w USA (w Chicago i Bostonie). W Austrii i Czechosłowacji (1929) zakazano jej czytać żołnierzom, a we Włoszech (1933) została uznana za przejaw antywojennej agitacji. W nazistowskich Niemczech książki zakazano, ponieważ była zniewagą dla Wermachtu, a w roku 1933 znalazła się wśród pozycji palonych publicznie przez nazistów. - Nora czyli dom lalki– Henryk Ibsen
W 1883 roku zakazano jej w Alabamie (USA) za propagowanie… poglądów feministycznych. - Nowy wspaniały świat– Adolous Huxley
W 1932 roku w Irlandii zakazano jej z powodu nawiązań o charakterze seksualnym. Usuwana z programów nauczania w USA: w Missouri (1980), Oklahomie (1988), Kalifornii (1993) ze względu na rzekome negowanie wartości rodziny, chrześcijańskich i koncentrację wokół negatywnych aspektów. - Oliver Twist– Charles Dickens
Książkę oskarżano o antysemityzm. W 1949 roku grupa żydowskich rodziców w Nowym Jorku oskarżyła miejską radę edukacji, domagając się wycofania utworu ze szkół. Sąd odrzucił wniosek, orzekając, że usuwanie książek ze szkół nie przyczyni się do osłabienia uczuć antyreligijnych. - O powstaniu gatunków– Karol Darwin
Książka była zakazana w wielu krajach, zakazywano też nauczania w szkołach teorii ewolucji Darwina. Autora oskarżano o „detronizację Boga”. Książkę potępiano podczas kazań, nigdy jednak nie znalazła się ona na indeksie Kościoła Katolickiego. - Pamiętniki Fanny Hill –John Cleland
Osiemnastowieczny bestseller o życiu prostytutki został zakazany w Massachusetts w roku 1821, jak się można domyślić – za obsceniczność. Pierwsza książka, która była przedmiotem sprawy sądowej o obrazę obyczajów w USA. - Pani Bovary– Gustave Flaubert
Książkę oskarżano o „przestępstwo przeciwko moralności”, francuscy wydawcy usuwali z niej fragmenty, które uznawali za niestosowne. W roku 1888 brytyjska gazeta „Tablet” zaatakowała Flauberta, nazywając go pornografem. - Paragraf 22– Joseph Heller
Książka zakazana w Ohio (1972), Teksasie (1974) i Waszyngtonie (1979) za obraźliwy język. Książkę próbowano usunąć ze szkół m.in. z powodu ukazania kobiet w obraźliwy sposób. - Pieśń Salomona– Toni Morrison
Książki zakazano w wielu amerykańskich szkołach z powodu poniżającego stosunku do czarnoskórych oraz pornograficznego języka. - Przemiana– Franz Kafka
Utwór, który można odczytać jako obraz współczesności, alienacji człowieka, rzeczowego charakteru więzi międzyludzkich, gdy człowiek nie liczy się jako osoba oraz jako protest przeciwko prowadzącemu do wyobcowania stylowi życia, został zakazany w nazistowskich Niemczech. - Przeminęło z wiatrem– Margaret Mitchell
Zakazana w niektórych amerykańskich szkołach (1978, 1984) ze względu na „rasistowski język”. - Przygody Hucka Finna– Mark Twain
Książki zakazywano wielokrotnie (od 1885 do 2004 roku). Jako przyczyny podawano m.in. niski poziom (nadaje się tylko do slumsów), brak elegancji, rasowo obraźliwy język i wydźwięk, ale także… zbytnią rasową tolerancyjność. Historia podobna więc do przypadku „Chaty wuja Toma”… - Przygody Tomka Sawyera– Mark Twain
Zakazano jej w pokoju dziecięcym w Brooklynie, bibliotekach publicznych w Nowym Jorku, Denver i Kolorado (1876), a także w Pensylwanii (1994) za – znów – rasistowski język. - Rok 1984– George Orwell
Była zakazywana wielokrotnie za treść komunistyczną i odniesienia o charakterze seksualnym. W roku 1950 zakazano jej w ZSRR ze względu na krytykę ustroju. Natomiast w 1981 roku na Florydzie ze względu na… prokomunistyczny wydźwięk (w istocie Orwell miał bardzo lewicowe poglądy, ale sprzeciwiał się totalitaryzmowi). Była to stosunkowo częsta przyczyna zakazywania książki w amerykańskich szkołach, argumenty takie podnosili rodzice, ale i duchowni oraz dyrektorzy. - Rzeźnia numer 5– Kurt Vonnegut
Książkę palono w Południowej Dakocie i w Michigan z powodu odniesień do kwestii religii (1973). Usunięto ją z wielu bibliotek szkolnych w USA, głównie za rzekomą obsceniczność, wulgarny język, sceny przemocy, bezbożność, niepatriotyczny obraz wojny. - Szatańskie wersety– Salman Rushdie
Zakazana w następujących krajach za bluźnierstwa wobec Islamu: Bangladesz, Egipt, Indie, Iran, Kenia, Kuwejt, Liberia, Malezja, Papua Nowa Gwinea, Pakistan, Senegal, Singapur, Sri Lanka, Tanzania, Tajlandia. Usunięta także z biblioteki publicznej w Wichicie (Kansas; 1989) za bluźnierstwa wobec proroka Mahometa. - Szczęśliwy książę i inne opowieści– Oscar Wilde
Zakazana w bibliotece publicznej w Springfield (1988), ponieważ opowiadania uznano za „niepokojące i chorobliwe”. - Szkarłatna litera– Nathaniel Hawthorne
W USA rodzice uczniów wielokrotnie zabiegali o wycofanie utworu z listy lektur, w większości przypadków jednak do tego nie dochodziło. Książkę uważano za obsceniczną, ponadto zawierała motyw cudzołóstwa. Jeden z rodziców oskarżył też książkę o wulgarne słownictwo, które jednak w powieści nie występuje. Książka była zakazana w Rosji w latach 1852-1856, w okresie nasilonej cenzury. - Sztuka kochania– Owidiusz
Poemat prawdopodobnie przyczynił się do wygnania Owidiusza z Rzymu w 8 r. n.e. W 1497 roku książkę palono we Florencji pod zarzutem niemoralnej treści, a w roku 1564 trafiła na indeks trydencki. - To– Stephen King
Książka zakazana w bibliotekach szkolnych w Nebrasce (1987). Znalazła się także na zamkniętej półce („closed shelf”) biblioteki New York Central High School (1992). - Uciekaj, Króliku– John Updike
Powieść zakazana w Irlandii w latach 1962-1967 z powodu rzekomej obsceniczności i nieprzyzwoitości. Zakaz zniosła nowa ustawa o cenzurze publikacji (1967). Książka była też usuwana z amerykańskich szkół i bibliotek ze względu na wulgarny język i opisy aktów seksualnych. - Ulisses– James Joyce
Książka zakazana w Wielkiej Brytanii w latach 30’ oraz w Australii w latach 30’ i 40’ XX wieku. Chwilowo była też zakazana w USA ze względu na treści o charakterze seksualnym. - Umiłowana– Toni Morrison
W 1995 roku książka została zakazana na Florydzie ze względu na język, mimo że w roku 1987 tytuł nagrodzono nagrodą Pulitzera. - Wieczór trzech króli– William Szekspir
Utwór wykreślono z programu nauczania w New Hampshire ze względu na ukazywanie homoseksualizmu jako pozytywnego stylu życia. - Wielki Gatsby– Francis Scott Fitzgerald
W roku 1987 zakwestionowano poprawność książki w Baptist College w Charleston ze względu na język i odniesienia o charakterze seksualnym. - Władca much– William Golding
W 1992 roku książkę usunięto z bibliotek szkolnych na Florydzie (1992) ze względu na zawarte w niej przekleństwa oraz rzekomo szokujące fragmenty o seksie, obraźliwy stosunek do mniejszości, Boga, kobiet i osób niepełnosprawnych. Mimo że książki zakazano również w Nowym Jorku, znajdowała się ona na liście lektur dodatkowych dla tamtejszych uczniów. - Wyznania– Jean Jacques Rousseau
Książka trafiła na indeks Kościoła Katolickiego w 1806 roku. Zakazana w USA w roku 1929. Z uwagi na „szkodliwość dla ludzkiej moralności” Urząd Celny zakazał przywozu książki do Stanów Zjednoczonych. - Zabić drozda– Harper Lee
Zakazana w USA (Minnesocie i Teksasie), także w innych krajach, głównie ze względu na rasistowskie obelgi znajdujące się w książce (m.in. występowanie słowa „nigger”), mimo że przesłanie samej książki jest zdecydowanie antyrasistowskie. - Złote żniwa: rzecz o tym, co się działo na obrzeżach zagłady Żydów– Jan Tomasz Gross
Sprawa książki trafiła do polskiej prokuratury. Orzeczono jednak, że nie znieważa ona narodu Polskiego i odmówiono prowadzenia w tej sprawie śledztwa.
Oczywiście idea zakazywania książek jest dużo starsza od każdej amerykańskiej listy – w naszym kręgu kulturowym te niechlubne, cenzorskie szlaki przecierał Indeks Ksiąg Zakazanych (łac. Index librorum prohibitorum lub Index Expurgatorius) – opracowywany i ogłaszany przez Kościół katolicki, spis książek, których nie wolno było czytać, posiadać i rozpowszechniać wiernym bez zezwolenia władz kościelnych, pod groźbą ekskomuniki. Na spis wciągane były publikacje uznane za niezgodne z doktryną katolicką, wśród nich znalazły się też dzieła naukowe i filozoficzne, m.in. Galileusza, Kanta, Keplera, Kopernika, Monteskiusza czy Woltera.
Źródła: Bibliosfera.net, Wikipedia.org
Lista zakazanych książek przedrukowana za: Ksiazka.net.pl
***
Czytanie jest super!
Biblioteka szkolna ogłasza konkurs plastyczny na plakat promujący czytelnictwo. Technika wykonania dowolna. Format A2. Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 22 września.
***
15 września 1890r. urodziła się Agatha Christie, brytyjska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych.
Jest najbardziej znana na świecie pisarką kryminałów i najlepiej sprzedającą się autorka wszech czasów – wydano ponad miliard jej książek w j. angielskim i drugie tyle przetłumaczonych na 45 języków obcych.
Stworzyła słynne postaci literackie dwojga detektywów: Belga – Herculesa Piorota oraz starszą panią , detektywa- amatora – pannę Marple. Wiele z jej powieści doczekało się ekranizacji.
***
15 września o godz. 13:00 Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wlkp. zaprasza na swoim fb na videoczat z Wojciechem Chmielarzem, autorem poczytnych powieści kryminalnych.
17 września o godz. 18:00 WiMBP w Gorzowie Wlkp. zaprasza na przygotowane przez Wolne Lektury spotkanie on line z Łukaszem Orbitowskim, autorem min. powieści Kult. Spotkanie poprowadzi Olga Wróbel.
***
WARTO PRZECZYTAĆ
Kolejne propozycje książek wartych przeczytania. Wszystkie opisy pochodzą od wydawców oraz ze strony lubimyczytac.pl
Ken Follett – Upadek Gigantów ( cykl: Stulecie, t.1)
Powieść otwierająca monumentalną epicką trylogię, najnowsze dzieło autora „Filarów ziemi” i „Świata bez końca”, rozgrywająca się na tle burzliwych, kształtujących XX wiek wydarzeń, pełna napięcia opowieść o losach pięciu rodzin – amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej. Wydarzenia opisane w „Upadku gigantów” przybliżają okres pierwszej wojny światowej, rewolucji październikowej i obrazują powstanie ruchu sufrażystek.
Wybuch pierwszego ogólnoświatowego konfliktu zbrojnego na zawsze zmienia życie bohaterów. Gdy trzynastoletni Billy Williams uczy się, jak być mężczyzną, w brutalnym świecie wojennych okopów, jego siostra trafia do domu arystokratki, Maud Fitzherbert, kobiety uwikłanej w niebezpieczny romans z niemieckim szpiegiem. Nieszczęśliwie zakochany Gus Devar, młody student prawa, otrzymuje szansę na wspaniałą karierę w Białym Domu. Inaczej potoczą się losy Grigorija i Lva Peshkovów, osieroconych braci, których planu emigracji do mitycznej Ameryki przekreśla wojna. „Upadek gigantów” to historia o miłości, nienawiści, poczuciu obowiązku i zdradzie. Pełna napięcia i zwrotów akcja przenosi się z Waszyngtonu do Petersburga, z korytarzy najważniejszych światowych instytucji, do zacienionych buduarów, gdzie możni świata knują kolejne intrygi. Napisana w oparciu o rzetelne badania, pełna zapadających w pamięć bohaterów, najnowsza powieść Folletta to nie tylko znakomita książka obyczajowo-przygotowa, ale również swoisty przewodnik po historii XX wieku.
Ken Follett – Zima stulecia ( cykl: Stulecie, t.2)
Akcja książki rozpoczyna się w momencie dojścia Hitlera do władzy w 1933 roku, kilka lat po wydarzeniach opisanych w UPADKU GIGANTÓW. Pojawiają się tu postacie, których losy składały się na fabułę tamtej książki, a także ich dorastające i dorosłe dzieci. W Niemczech mnożą się akty przemocy wobec Żydów, represje wobec politycznych przeciwników partii nazistowskiej. Rodziny von Ulrichów i Francków czynnie przeciwstawiają się nazistom i płacą za to najwyższą cenę. Wołodia, syn Grigorija Peszkowa, attache przy ambasadzie radzieckiej w Berlinie, prowadzi działalność wywiadowczą, werbując niemieckich informatorów. Jednym z nich jest Werner Franck. Drugi z braci Peszkowów, Lew, realizuje swoje marzenie – emigruje do Ameryki i zdobywa fortunę. Jego córka Daisy przyjeżdża do Londynu, gdzie poznaje sympatyzującą z faszystami rodzinę hrabiego Fitzherberta. Uwodzi syna hrabiego, zostaje jego żoną. Na uroczystym balu w Cambridge poznaje Lloyda Williamsa, który zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Daisy nie odwzajemnia jego uczucia. Zrozpaczony Lloyd wyjeżdża do Hiszpanii i zgłasza się jako ochotnik do brygad międzynarodowych. Tuż przed wybuchem II wojny światowej los ponownie zetknie go z Daisy…
Ken Follett – Krawędź wieczności ( cykl: Stulecie, t.3)
Ostatnia część monumentalnej trylogii Kena Folletta Stulecie. Tom Krawędź wieczności opowiada o okresie od wzniesienia muru berlińskiego do zwycięstwa Baracka Obamy w wyborach prezydenckich. Śledzimy losy pięciu rodzin – amerykańskiej, niemieckiej, rosyjskiej, angielskiej i walijskiej – na tle burz historycznych rozgrywających się w drugiej połowie XX wieku i pierwszych latach XXI. Kryzys kubański, zamachy na Martina Luthera Kinga i J.F. Kennedy’ego, złoty wiek rock and rolla, protesty przeciwko wojnie w Wietnamie, afera Watergate, odwilż w Związku Radzieckim – Ken Follett kreśli pełen rozmachu obraz czasów współczesnych.
Nauczycielka Rebecca Hoffman dowiaduje się, że przez lata była śledzona przez Stasi. To odkrycie skłoni ją to do działań, które wpłyną na losy całej jej rodziny. Pochodzący z mieszanego małżeństwa George Jakes trafia w sam środek przełomowych wydarzeń związanych z walką o prawa obywatelskie dla czarnoskórych obywateli USA. A Dimka Dvorkin zostaje doradcą Nikity Chruszczowa w czasach, gdy groźba wojny nuklearnej wydaje się bardzo realna. W świecie, w którym z niespotykaną dotąd determinacją w dążeniu do władzy ścierają się mocarstwa, bohaterowie powieści Krawędź wieczności – każdy na swój sposób – próbują odnaleźć swoje miejsce.
A teraz coś dla miłośników fantastyki :))
Brian W. Aldiss – Cieplarnia
Ponura, lecz hipnotyzująca wizja przyszłości naszej planety – jedna z najlepszych w całej fantastyce!
Ziemię, tkwiącą nieruchomo pod palącym światłem umierającego powoli Słońca, pokrywa nieprzebyta dżungla rozrośniętego do planetarnych rozmiarów figowca. Bezlitosną walkę z bogactwem agresywnych, zmutowanych roślinnych form życia przeżyły tylko nieliczne zwierzęta i zdegenerowany, coraz rzadziej występujący człowiek. Czy związek z myślącym grzybem pozwoli mu przetrwać?
Frank Herbert – Diuna
Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu – substancji przedłużającej życie, umożliwiającej odbywanie podróży kosmicznych i przewidywanie przyszłości. Z rozkazu Padyszacha Imperatora Szaddama IV rządzący Diuną Harkonnenowie opuszczają swe największe źródło dochodów. Planetę otrzymują w lenno Atrydzi, ich zaciekli wrogowie. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne. Przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak połączonych sił Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów, Paul – końcowe niemal ogniwo planu eugenicznego Bene Gesserit – staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i próbuje zdobyć imperialny tron.
Frank Herbert – Mesjasz Diuny
Minęło kilkanaście lat, odkąd Fremeni pod dowództwem Paula Muad’Diba pokonali połączone siły Harkonnenów i imperialnych sardaukarów. Paul poślubił księżniczkę Irulanę i zasiadł na tronie Imperium. Pustynna Arrakis, zwana Diuną, jest stolicą wszechświata, a Imperator Paul Atryda wydaje z niej poprzedzone proroczymi wizjami rozkazy. Tymczasem stare ośrodki władzy – Bene Gesserit, Gildia Kosmiczna i Bene Tleilax – zawiązują spisek przeciw nowemu Imperatorowi.
Czczony niczym bóg, Paul Muad’Dib wpada w pułapkę, jaką zastawiła na niego prorocza moc: zna dokładnie każdą chwilę swojej przyszłości, każdy swój ruch, każdą decyzję i – przede wszystkim – swój straszliwy finał…
***
8 maja – Dzień Bibliotekarek i Bibliotekarzy
Zapraszam do obejrzenia najbardziej niezwykłych bibliotek na świecie i w Polsce:
https://kultura.onet.pl/wiadomosci/oto-najpiekniejsze-biblioteki-na-swiecie
https://www.vogue.pl/g/949/15-najbardziej-spektakularnych-bibliotek-swiata
https://culture.pl/pl/artykul/10-niezwyklych-bibliotek-w-polsce
***
ZOSTAŃ W DOMU!
https://lubimyczytac.pl/koronawirus-gdzie-znajdziesz-kulture-w-sieci-2020-04-29
Andrzej G. Kruszewicz – Sekretne życie zwierząt
W życiu codziennym bardzo często posługujemy się epitetami odwołującymi się do nazw zwierząt. Czasem używamy ich niestety w kontekście obraźliwym. Osłem lub baranem nazywamy kogoś upartego. Określenia małpa, suka czy hiena też nie zaliczają się do komplementów. Skojarzenia zwierzęce pojawiają się jednak także w znaczeniu pieszczotliwym. Mamy więc wśród bliskich kotki, pieski, misie, żabki i myszki. Czy takie porównania są zgodne z charakterem zwierząt? Na ile zwyczaje panujące wśród zwierząt możemy odnosić do naszego życia, a zwłaszcza do relacji w rodzinie?
Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego, jest nie tylko miłośnikiem oraz znawcą zwierząt i ich zwyczajów, lecz także uważnym obserwatorem swoich podopiecznych. Sekretne życie zwierząt to zbiór niezwykle interesujących historii zaczerpniętych ze świata zwierząt. Przeczytamy w nim o zwierzęcych macho, silnych samicach oraz idealnych partnerach, ale także o uwodzeniu, dozgonnej wierności, haremach, miłości macierzyńskiej, ustanawianiu hierarchii w stadzie, a nawet o tym, czy zwierzakom zdarzają się skoki w bok.
Julia Biel – To nie jest, do diabła, love story ( cykl: Love Story, t.1)
Pełna ciętego humoru i niebanalnego uroku seria, w której się zakochasz!
Ella – rozważna, odpowiedzialna i ostra jak brzytwa.
Jonasz – arogancki, zawadiacki i szalenie pociągający.
Życie, które nie owija ich.. w folię bąbelkową.
Niespełna siedemnastoletnia Ella, sama i samotna, idzie przez życie jak lodołamacz, mając przed oczami swój wielki plan. Nie myśli o nawiązywaniu przyjaźni, nie ma czasu na miłość. Jednak wszystko bierze w łeb, kiedy przez zawirowania rodzinne trafia do liceum w Poznaniu. Splot zabawnych okoliczności stawia na jej drodze przystojnego Jonasza, który jest jej całkowitym przeciwieństwem. Ich plan przerośnie wszystkich…
Ella i Jonasz to wybuchowa para, której historia zachwyca, rozśmiesza, wzrusza. To antidotum na prozę życia, która czasem nas przygniata, i lekarstwo na wszystkie fakapy, jakie przydarzają nam się po drodze. To książka, której nie sposób odłożyć. Powiew świeżości w literaturze młodzieżowej.
Denise Hunter – Jezioro tajemnic
Po tragicznej śmierci rodziców Molly Bennett wraz z rodzeństwem łączą siły, by spełnić ich
marzenie, i postanawiają otworzyć pensjonat w zabytkowej rodzinnej posiadłości.
Adam Bradford jest stroniącym od ludzi pisarzem, który ukrywa się pod pseudonimem
Nathaniel Quinn i cierpi na zanik weny twórczej. Zdesperowany i ścigany przez terminy
wydawnicze, wyjeżdża w poszukiwaniu inspiracji do miasteczka nad jeziorem w Karolinie
Północnej, które wybrał na akcję najnowszej powieści. Tam poznaje swoją muzę – młodą
właścicielkę pensjonatu, zakochaną w jego alter ego.
Gdy Molly podczas remontu znajduje w ścianie budynku tajemniczy stary list, razem z
Adamem postanawiają odnaleźć nieszczęśliwych kochanków sprzed wielu lat, by pomóc im
rozliczyć się z przeszłością. Jednak Bradford ma własne sekrety. Kiedy przeszłość zderzy się
z teraźniejszością, a prawda wyjdzie na jaw, Molly i Adam będą musieli zdecydować, czy dla
miłości warto zaufać.
Tilar J. Mazzeo – Dzieci Sendlerowej
Ta książka opisuje niezwykłe losy Ireny Sendlerowej. To opowieść o kobiecie, która dzięki niewiarygodnej odwadze, determinacji i nadziei, podejmując ogromne ryzyko, uratowała przed śmiercią lub deportacją do obozów zagłady 2500 żydowskich dzieci.
Irena Sendlerowa ukryła ich nazwiska w butelce i schowała ją pod starą jabłonią na działce swojego przyjaciela. Miała nadzieję, że po wojnie dzieci zostaną odnalezione przez swoich bliskich. Nie mogła jednak przewidzieć, że 90% krewnych uratowanych przez nią dzieci zginie.
Nazywana Aniołem z warszawskiego getta. Do dzisiaj jest symbolem walki o godność człowieka, szukania nadziei, tam, gdzie już jej nie ma, a także słuchania głosu, który mówi, że trzeba pomagać tym, którym dzieje się krzywda.
W 1942 roku Irena, jako pracownik opieki zdrowotnej, uzyskała zgodę na wchodzenie do warszawskiego getta. Tam, chodząc od drzwi do drzwi, prosiła rodziców i krewnych, aby pozwolili jej wydostać ich dzieci za mury. Namawiała swoich przyjaciół i sąsiadów, żeby pomogli jej je ukryć. Wraz ze współpracownikami opieki społecznej oraz ruchu oporu stworzyła całą siatkę przerzutową. Dzieci były transportowane kanałami, tajnymi przejściami w opuszczonych budynkach, schowane w trumnach lub pod ubraniami.
Ta książka to opowieść o odwadze, miłości i człowieczeństwie, które bardzo jasno świecą nawet w chwilach, kiedy wszystko gaśnie.
Jeremy Dronfield – O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz
Gustav, skromny tapicer polskiego pochodzenia, i jego nastoletni syn Fritz byli Żydami. W Austrii w przededniu wojny nie było gorszego przewinienia. W 1939 roku, rozdzieleni z rodziną, trafiają do obozu w Buchenwaldzie. Tam każdego dnia znoszą głód, katorżniczą pracę i najgorsze ludzkie okrucieństwa.
Ale mają siebie. Niezwykła więź daje ojcu i synowi siłę, by przetrwać.
Kiedy więc Gustav trafia na listę do Auschwitz, Fritz wie, że to wyrok śmierci.
Podejmuje heroiczną decyzję: sam zgłasza się do obozu.
Napisana na podstawie sekretnego dziennika Gustava Kleinmanna, opowiedziana z niezwykłą wrażliwością prawdziwa historia podróży w głąb piekła nazistowskich obozów, heroicznej walki o przetrwanie i niewiarygodnego ocalenia.
Opowieść o miłości, która daje odwagę, by zejść do piekła.
I siłę, by to piekło przetrwać.
Ken Follett – Filary Ziemi ( cykl: Filary Ziemi, t.1)
Walka o władzę, konflikty między monarchią, klerem i narodem, intrygi, seks, miłość, zdrada, mroczne tajemnice, krwawe zbrodnie, akty nienawiści i desperacji
FILARY ZIEMI, najsłynniejsza powieść Kena Folletta, to trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge. Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów – w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie.
Ken Follett – Świat bez końca ( Filary Ziemi, t.2)
W 1989 Ken Follett opublikował swoją najsłynniejszą książkę – powieść historyczną „Filary Ziemi”, której fabułę osnuto wokół budowy fikcyjnej katedry Kingsbridge w XII-wiecznej Anglii. Akcja „Świata bez końca” zaczyna się 200 lat później, w roku 1327.
Pierwsza połowa XIV wieku to dla Anglii trudny okres. Zarazy dziesiątkujące ludność, wieloletnia wojna z Francją, walki o pieniądze i władzę, polowania na czarownice… Nawet rozwój nauki wydaje się nie sprzyjać poddanym Edwarda III, zagraża bowiem fundamentom religii, a zatem – fundamentom świata.
Bohaterowie są potomkami postaci, wokół których osnuta jest fabuła FILARÓW ZIEMI. Ich drogi życiowe determinuje ambicja, duma, tajemnice, zbrodnia, miłość i zemsta. Chociaż wojna i zaraza odbierze im to, co najdroższe ich sercu, ani na chwilę nie stracą nadziei i nie zapomną o przysiędze, którą złożyli w dzieciństwie pewnego brzemiennego w skutki dnia.
Ken Follett – Słup ognia ( Filary Ziemi, t. 3)
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia 1557 roku. Młody Ned Willard wraca do rodzinnego domu stojącego w cieniu katedry Kingsbridge. Ani on, ani mieszkańcy miasta jeszcze nie wiedzą, że rok 1558 wywróci do góry nogami nie tylko ich życie, lecz także losy wszystkich Europejczyków, przynosząc zupełnie nową epokę w dziejach świata.
Książka podejmująca temat, w którym Follett czuje się najlepiej – szpiegostwa i działalności tajnych agentów. Tym razem w szesnastowiecznej Anglii za panowania królowej Elżbiety I!
***
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Dziś, 23 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Symbolem Dnia Książki jest róża.
Dla literatury światowej to znamienna data. 23 kwietnia 1616 roku zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir (zgodnie z kalendarzem juliańskim) oraz Inca Garcilaso de la Vega. Każdego roku od 25 lat składany jest w ten sposób hołd wybitnym autorom, przypominając całemu światu o znaczeniu literatury, o jej umiejętności budowania pomostów między tym, co było, jest i co będzie, między pokoleniami i kulturami.
W tym roku, z powodu pandemii, w sposób szczególny.
– Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie muszą ograniczyć czas przebywania na zewnątrz, moc książek powinna być wykorzystywana do zwalczania izolacji, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania naszych horyzontów – podało UNESCO na swojej stronie w tekście „Dlaczego czytanie jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek” z okazji tegorocznego Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. ( lustrobiblioteki.pl)
***
ZOSTAŃ W DOMU!
„Zostań w domu”. To hasło towarzyszy nam od 12 marca. Wiem, że nie jest Wam łatwo. To nie takie proste zamknąć się w czterech ścianach bez możliwości spotykania się z przyjaciółmi, bez możliwości pójścia do kina, do teatru, na basen, na zajęcia sportowe, taneczne, na zakupy do galerii, na mecz…
W natłoku codziennych zajęć, nauki zdalnej, pracy nad materiałami wysyłanymi Wam przez nauczycieli, wygospodarujcie chwilę dla siebie. Chwilę, która spędzicie czytając książkę, rysując, malując, grając na instrumentach, spacerując po wirtualnych muzeach, ucząc się szycia, szydełkowania, robienia na drutach lub zgłębiania tajników sztuki kulinarnej, itp.
Będę zamieszczać tu regularnie propozycje książek dla każdego, różnych gatunkowo, abyśmy wspólnie mogli przetrwać ten trudny czas. Wszystkie opisy pochodzą od wydawnictwa.
Na początek kilka informacji o zbiorach cyfrowych,e-bookach i audiobookach z darmowym dostępem:
- Polona – Biblioteka Narodowa ( polona.pl)
- wolnelektury.pl – bezpłatny dostęp do lektur, książek i bajek, do których wygasły prawa autorskie
- lektury.gov.pl
- woblink – darmowe e-booki
- Empik Premium -darmowy dostęp do e-booków i audiobooków przez 60 dni (empik.com/czas-w-domu)
- legimi– bezpłatne po wpisaniu kodu: czytamy
- digital book – audiobooki w j. angielskm
- nexto.pl – e-booki
- publio – e-booki
- storytel.pl – 30 dni słuchania za darmo
- bajkowisko – audiobooki dla dzieci
- czytajpl.pl – 30 darmowych e-booków i audiobooków poprzez woblink
A teraz kilka linków do muzeów wirtualnych:
https://kulturadostepna.pl/on-line/wirtualne-muzea
https://kukulturze.pl/utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-spacery/
http://www.wiw.pl/sztuka/muzea/
https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy
https://wawel.krakow.pl/zostanwdomu
https://wirtualnyspacer.polin.pl/
http://www.imnk.pl/wybor_galerii.php
https://www.mocak.pl/wirtualne-zwiedzanie
***
Zachęcam do odwiedzania strony lubimyczytać.pl
https://lubimyczytac.pl/koronawirus-gdzie-znajdziesz-kulture-w-sieci-2020-04-17
https://lubimyczytac.pl/10-reportazy-ktore-warto-przeczytac
Co oglądać na kwarantannie?
https://lubimyczytac.pl/co-ogladac-na-kwarantannie-8-propozycji-filmow-i-seriali
https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/13705/co-ogladac-na-kwarantannie-5-propozycji-filmow-i-seriali
***
I propozycje książek, regularnie będę dopisywać nowe (wszystkie opisy pochodzą od wydawnictwa i lubimyczytac.pl):
***
Yuval Noah Harari – Sapiens. Od zwierząt do bogów
Światowy hit. Książka, dzięki której rozpoczęła się międzynarodowa kariera Harariego.
Całościowa historia człowieka – od ukrywania się w jaskiniach do podróży na Księżyc i inżynierii genetycznej.
Sto tysięcy lat temu ludzie z trudem walczyli o przetrwanie, cały czas żyjąc w strachu przed wszechmocną naturą i rywalizującymi z nimi zwierzętami. Dzisiaj w XXI wieku opanowaliśmy cały świat i to nasz niekontrolowany rozwój jest zagrożeniem dla planety i zwierząt. Homo sapiens uczy się właśnie przekształcać swoje geny i chciałby stać się podobny do własnych wyobrażeń o bogach.
„Przesiedliśmy się z dłubanek na żaglowce, z żaglowców na parostatki, z parostatków na promy kosmiczne, lecz nikt nie wie, dokąd zmierzamy. Dysponujemy niespotykaną dotąd potęgą, ale nie mamy pojęcia, co z nią zrobić”.
„Sapiens” łączy biologiczne ujęcie z rozległą historyczną i kulturoznawczą perspektywą. Y.N. Harari chciałby, żebyśmy spojrzeli na siebie i nasze miejsce w świecie w nowy, prowokujący do myślenia sposób.
„Sapiens” to jeden z największych światowych bestsellerów ostatnich lat. Ponad 8 milionów sprzedanych egzemplarzy. Hollywoodzką ekranizację książki przygotowuje Ridley Scott.
Guillaume Musso – Papierowa dziewczyna
Po burzliwym zakończeniu romansu z wybitną pianistką pisarz Tom Boyd pogrąża się w depresji, nadużywa narkotyków i alkoholu. Przechodzi również kryzys twórczy. Nie jest w stanie napisać ani słowa z trzeciego tomu sagi, której dwa pierwsze przyniosły mu sławę i fortunę. Wydawnictwo niecierpliwie czeka na trzeci tom. Tom nie może się z tym wszystkim uporać. Zamyka się w swojej luksusowej willi w Malibu, nie odpowiada na telefony przyjaciół, zaczyna myśleć o samobójstwie. Jego przyjaciele, Milo i Carole, starają się mu pomóc. Milowi, jako agentowi literackiemu Toma, szczególnie zależy aby Tom dokończył swoją książkę, zwłaszcza że zaliczki od wydawców już zostały wydane, a saga właśnie jest ekranizowana. Któregoś dnia, kiedy o trzeciej nad ranem szaleje nad oceanem burza, gaśnie światło, wiatr otwiera drzwi balkonowe i deszcz zaczyna zalewać salon, przed półprzytomnym Tomem pojawia się przemoknięta dziewczyna i przedstawia się jako Billy Donelly, bohaterka jego powieści, i utrzymuje, że „wypadła” z niedokończonego zdania z 266 strony pierwszej części sagi…
Faktycznie, w trakcie druku luksusowej edycji powieści popełniono błąd produkując 100 tysięcy wadliwych egzemplarzy, które urywają się na 266 stronie…
Nakład ma zostać zniszczony, zaś Billy, bohaterka kolejnych części sagi utrzymuje, że jej losy są teraz w rękach pisarza. Musi dokończyć sagę, aby Billy mogła przeżyć. Zaczyna ingerować w życie osobiste Toma i z pomocą Mila i Carole powoli wyciąga go z załamania i wyprowadza na prostą.
Marcel Moss – Nie patrz
„Próbuję powstrzymać się od krzyku. Leżę pod kołdrą i udaję, że rozmowa sprzed chwili nie miała miejsca. To moje ostatnie sekundy wolności. Czy ten koszmar kiedyś się skończy?”
Ewa na co dzień jest szanowanym psychoterapeutą. Skrywa jednak mroczną tajemnicę, którą poza nią zna tylko jedna osoba.
Pewnego dnia kobieta dostaje na Instagramie wiadomość video od swojej byłej pacjentki, Martyny, która przebywa na leczeniu w szpitalu psychiatrycznym. Gdy odtwarza filmik, widzi sceny, o których wolałaby zapomnieć.
Tylko Martyna wie, co Ewa zrobiła przed laty. Teraz grozi, że upubliczni nagranie, jeżeli lekarka nie pomoże jej w rozwiązaniu sprawy głośnego morderstwa sprzed kilku miesięcy. Ewa wie, że musi się zgodzić. W miarę zgłębiania się w kryminalną sprawę, odkrywa coraz więcej powiązań między śmiercią 40-letniego mężczyzny a swoją mroczną i bolesną przeszłością.
Aleksander Sołżenicyn – Archipelag GUŁag
Archipelag GUłag monumentalna praca słynnego pisarza i myśliciela Aleksandra Sołżenicyna, poświęcona więzienno-obozowej martyrologii narodu rosyjskiego i obywateli innych republik ZSRR i krajów, łączy w sobie elementy powieści, autobiografii, reportażu, wspomnień świadków i uczestników. Dzięki tej książce, opublikowanej w Paryżu w latach 1973-1975, świat poznał prawdę o łagrach i skrywanej przed opinią publiczną części historii ZSRR. Archipelag GUłag, wielki akt oskarżenia systemu totalitarnego, panującego w związku Radzieckim, jest nie tylko niezwykłym dokumentem zbrodniczej epoki, lecz także utworem o niepodważalnych walorach literackich.
Jean- Christophe Grangé – Purpurowe rzeki
Straszliwa zbrodnia prowadzi dwóch niezależnych detektywów w skute lodem francuskie Alpy. Niegościnny, pełen ostrych jak brzytwy skał krajobraz, stanie się dla nich miejscem, w którym zmierzą się z granicami ludzkiego zła. W górskiej szczelinie zostają odnalezione potwornie okaleczone zwłoki mężczyzny. Śledztwo ma poprowadzić wysłany z Paryża ex-komandos Pierre Niémans. Tymczasem w mieście w południowo-zachodniej Francji młody policjant Karim Abdouf próbuje dowiedzieć się, dlaczego ktoś zbezcześcił grób dziecka, przed laty zmarłego w wypadku samochodowym. Kiedy wysoko na lodowcu zostaje odnalezione drugie ciało, ścieżki dwóch funkcjonariuszy łączą się w poszukiwaniu zabójców oraz w drodze do rozwikłania mrocznej tajemnicy sprzed lat…
Diane Setterfield – Była sobie rzeka
To była najdłuższa noc w roku, kiedy wszystko może się zdarzyć.
Trzy dziewczynki zaginęły. Jedna wróciła. Opowieść się rozpoczyna…
W ciemną noc w środku zimy w starej gospodzie nad Tamizą ma miejsce niezwykłe wydarzenie. Stali bywalcy właśnie zabijają czas opowieściami, kiedy w drzwiach pojawia się ciężko ranny nieznajomy. W ramionach trzyma martwą dziewczynkę. Kiedy godzinę później dziecko zaczyna oddychać, nikt nie może w to uwierzyć. Cud? Czy magiczna sztuczka? Może nauka będzie w stanie to rozstrzygnąć?
Mieszkańcy nabrzeży prześcigają się w pomysłach, by rozwiązać zagadkę dziewczynki, która umarła, a potem ożyła. Mijają jednak dni, a tajemnica wydaje się coraz bardziej nieprzenikniona. Dziewczynka okazuje się niema i nie może odpowiedzieć na pytania: kim jest, skąd pochodzi i co stało się z jej bliskimi. W tej sprawie pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości.
Tymczasem trzy rodziny wyrażają chęć, by wziąć dziecko pod opiekę. Zamożna młoda matka wierzy, że dziewczynka jest jej córką, która zaginęła dwa lata wcześniej. Rodzina farmerów, która wciąż przeżywa sekretny romans syna, szykuje się na przyjęcie wnuczki. Skromna i skryta gospodyni proboszcza widzi w małej niemowie swoją młodszą siostrę. Każda z tych osób ma własną opowieść, której granice między rzeczywistością a fantazją są ulotne i rozlewają się czasami jak niekontrolowane wody rzeki.
***
Piotr Zychowicz – Obłęd ’44
„ Dlaczego Polskie państwo Podziemne, z którego tak jesteśmy dumni, nie uchroniło 130 tysięcy naszych rodaków wymordowanych przez Ukraińców? Dlaczego zbrojne ramię tegoz państwa – Armia krajowa – nie obroniła przed hitlerowskimi mordercami 150 tysięcy Polaków w Powstaniu Warszawskim? Dlaczego w ramach akcji „ Burza” ta sama AK dopuściła się kolaboracji z sowieckim okupantem?
Piotr Zychowicz twierdzi, że Polskie Państwo Podziemne nie zdało egzaminu. Swoje koncepcje, zamiast na realiach, kierownictwo naszego podziemia oparło na złudzeniach
i pobożnych życzeniach. Nakazując wspierać oddziałom AK wkraczającą do Polski Armię czerwoną, dopuściło się do kolaboracji z wrogiem. Był to obłęd. Komenda Głowna AK wydała bowiem w ten sposób swoich żołnierzy w ręce sowieckiej bezpieki. Tysiące z nich zapłaciły za to najwyższą cenę. Apogeum tego obłędu była decyzja o Powstaniu warszawskim. Zryw ten, choć bohaterski, nie miał najmniejszych szans powodzenia. Spowodował za to gigantyczne straty: zagładę 200 tysięcy Polaków, zburzenie stolicy – wraz z bezcennymi skarbami kultury – i zniszczenia AK. Jedynej poważnej siły, która mogła się przeciwstawić sowietyzacji Polski. Było to spektakularne, ale bezsensowne samobójstwo. Powstanie Warszawskie okazało się najlepszym prezentem, jaki mógł sobie wymarzyć Stalin.
„„Obłęd ’44 to opowieść o polskiej naiwności, brutalnej wojnie i zagładzie polskiego narodu. O polityce, która nie zna pojęcia honoru i moralnego zwycięstwa, a także o argumentach, które trawiły nasze życie zbiorowe w chwilach decydujących dla narodowego bytu. Warto rozdrapywać zabliźnione rany, by już nigdy nie doprowadzić Rzeczypospolitej do samobójstwa i dziejowej katastrofy”
dr hab. Sławomir Cenckiewicz
Bernard Minier – Na krawędzi otchłani
Witajcie w Hongkongu! Witajcie w najbardziej tajemniczej firmie świata! Witajcie… na krawędzi otchłani!
Moïra, młoda Francuzka, ekspert w dziedzinie sztucznej inteligencji, podejmuje pracę w Hongkongu. Jej nowa firma to chiński wiodący producent nowych technologii. Praca nad prototypem wirtualnego opiekuna o wiele mówiącej nazwie Deus to dla niej życiowa szansa. Moïra dość szybko orientuje się, że firma kryje wiele sekretów, i to nie tylko związanych z ochroną nowych rozwiązań technologicznych .Wśród jej pracowników mnożą się morderstwa, samobójstwa i wypadki. Moïra czuje się śledzona i obserwowana. Wkrótce dziewczyna uświadamia sobie, że prawda, która czeka na nią u kresu nocy, jest bardziej przerażająca niż najgorszy z sennych koszmarów.
„Na krawędzi otchłani” to powieść niezwykle aktualna, która dotyczy każdego z nas, czy tego chcemy czy nie. To powieść o rodzącym się na naszych oczach świecie, w którym potęga technologii i sztucznej inteligencji skłania do snucia najczarniejszych scenariuszy.
C.L.Taylor – Teraz zaśniesz
Siedmioro obcych. Siedem sekretów. Jedno zabójcze kłamstwo.
Anna marzy o tym, by zasnąć. Ale wyniszczająca bezsenność, lęki i prześladujące ją wspomnienia tamtej straszliwej nocy sprawiają, że to niemożliwe.
Gdyby tylko nie czuła się tak winna…
Aby uciec od dręczącej ją przeszłości, Anna przyjmuje posadę w hotelu na odległej szkockiej wyspie Rum. Kiedy jednak dołącza do niej siedmioro gości, to, co zdawało się ratunkiem przed światem, zamienia się w śmiertelnie przerażający koszmar.
Każdy z gości, którzy zatrzymali się w hotelu Bay View, skrywa jakąś tajemnicę. Nikt nie mówi prawdy o tym, kim jest i dlaczego znalazł się w tym miejscu. Wśród siedmiorga nieznajomych jest morderca.
Ma innych na oku.
Ktoś położy się spać i nigdy więcej się nie obudzi…
Peter May – Czarny dom
Znakomity kryminał brytyjskiego autora wreszcie po polsku. Zbrodnia popełniona na niewielkiej szkockiej wyspie Lewis staje się dla Fina MacLeoda, oficera policji, okazją do sentymentalnego powrotu w przeszłość – po wielu latach wraca na rodzinną wyspę. Nie spodziewa się, że to właśnie w zapomnianej już prawie przeszłości leży klucz do rozwiązania zagadki. Klimatyczny, świetnie napisany kryminał ze świetnym portretem wyspiarskiej społeczności w tle.
Katarzyna Grochola – Zranić marionetkę
Miłość, nienawiść, stare grzechy i nowe zbrodnie.
Kto w naszym życiu pociąga za sznurki?
Warszawa, tu i teraz. W luksusowym apartamencie odnalezione zostaje ciało znanego biznesmena. Po oględzinach miejsca zdarzenia policja ogłasza, iż było to samobójstwo. Gdy jednak wkrótce dochodzi do kolejnych tajemniczych zgonów, śledczy muszą wziąć pod uwagę, że za wszystkim może stać morderca.
Sprawę prowadzi Natan, doświadczony policjant, jeden z ostatnich mężczyzn z zasadami, i przydzielona mu przez policyjną „górę” młoda antropolożka Weronika, pisząca pracę doktorską na temat samobójstw. Obydwoje zmagają się z demonami przeszłości, a nowe śledztwo zaprowadzi ich w rejony, których nawet nie byliby w stanie sobie wyobrazić.
Czy w plątaninie coraz bardziej przerażających zdarzeń Natanowi i Weronice uda się odkryć prawdę?
Katarzyna Grochola po raz pierwszy w swej karierze zostaje autorką kryminału i od razu osiąga w nim mistrzostwo. Zranić marionetkę to porywająca i wielopoziomowa opowieść o dobru i złu, o nienawiści i miłości, a także o tym, jak trudno czasem jedno odróżnić od drugiego. Pisarka po raz kolejny udowadnia, że nie ma sobie równych w subtelnym opisywaniu i odsłanianiu ludzkich sekretów.
S.J.Watson – Zanim zasnę
Wspomnienia nas definiują.
Wyobraź więc sobie, że tracisz je za każdym razem, kiedy zapadasz w sen.
Zapominasz, jak się nazywasz, kim jesteś.
Nie pamiętasz wydarzeń z przeszłości, nie rozpoznajesz ludzi, których kochasz – wszystko to znika w ciągu jednej nocy.
A jedyna osoba, której ufasz, być może mówi ci jedynie połowę prawdy…
Christine budzi się co rano w obcym łóżku u boku obcego mężczyzny. W lustrze widzi twarz nieznajomej kobiety, dużo starszej od niej. I co rano się dowiaduje, że to jej twarz, jej mąż, jej łóżko. Że przed dwudziestu laty na skutek wypadku straciła zdolność zapamiętywania. Co rano przeżywa wstrząs, co rano musi się z nim godzić. Jej życie wydaje się tragicznie proste.
Powoli jednak okazuje się, że ta prostota jest pozorna. Że Christine ma swojego neurologa, o którym nie wie jej mąż, że prowadzi pamiętnik, dzięki któremu może częściowo zapełnić luki w pamięci. Kobietę zaczyna niepokoić jej całkowita zależność od męża. Okazuje się, że ma jakieś inne wspomnienia niż te, które co rano pieczołowicie mąż odtwarza. Christine zaczyna stawiać nowe pytania – jak wyglądał jej wypadek, dlaczego nie mają dzieci, co się stało z jej przyjaciółką? Im bardziej się zbliża do prawdy, tym bardziej niewiarygodna ona się staje.
Guillaume Musso – Zjazd absolwentów
Dziewczyna, która znika w nocy.
Przyjaciele związani tragiczną tajemnicą.
Powrót do miejsca, w którym wszystko się zaczęło…
Riwiera Francuska – zima 1992 roku.
W mroźną noc, gdy kampus liceum zostaje sparaliżowany przez burzę śnieżną, dziewiętnastoletnia Vinca Rockwell, jedna z najzdolniejszych uczennic w szkole, ucieka z nauczycielem filozofii, z którym ma potajemny romans. Dla nastoletniej dziewczyny miłość oznacza wszystko albo nic. Nikt już nigdy jej nie zobaczy.
Riwiera Francuska – wiosna 2017 roku.
Kiedyś nierozłączni Thomas i Maxime – najlepsi przyjaciele Vinki – nie kontaktowali się ze sobą od czasów szkolnych. Spotykają się dopiero na zjeździe absolwentów. Zaraz po nim jeden z budynków szkoły ma zostać wyburzony. Thomas i Maxime wiedzą, że są w nim ukryte zwłoki. I że wkrótce nic już nie stanie na przeszkodzie, by prawda wyszła na jaw.
Harper Lee – Zabić drozda
Międzynarodowy bestseller i laureat Nagrody Pulitzera.
„Zabić drozda” to przejmująca wizja Południa Stanów Zjednoczonych w latach trzydziestych XX wieku. Obrazy konfliktów rasowych i klasowych, hipokryzji i heroizmu, zderzenia tradycji z nieuniknionymi przemianami poznajemy z perspektywy dziewczynki dorastającej wraz z bratem, ojcem i nianią.
Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. „Zabić drozda” to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.
Harper Lee (ur. 1926) studiowała prawo w Oksfordzie. Zabić drozda, swój debiut , opublikowała w 1960 r. Książka ta, uznawana dziś za arcydzieło, natychmiast stała się bestsellerem, a rok później otrzymała Nagrodę Pulitzera.
Aldous Huxley – Nowy wspaniały świat
„Nowy wspaniały świat” to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą.
W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej Ery Forda) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu – po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten „wspaniały świat”, w którym dominuje seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?
Ursula K. LeGuin – Ziemiomorze
„Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury fantasy, porównywany z dziełami J.R.R. Tolkiena czy C.S. Lewisa. Opisuje malowniczy świat pełen wysp, smoków i tajemnic, w którym najważniejsza jest równowaga między tworzącymi go siłami. Głównym bohaterem serii jest czarnoksiężnik Ged; poszczególne części opowiadają jego losy – od najmłodszych lat i pierwszych kroków stawianych w świecie magii, aż po czasy gdy zaczęła się ona stawać niebezpiecznym narzędziem w rękach zła.
Ged, którego Ziemiomorze na zawsze zapamięta jako Krogulca, zostaje wysłany na wyspę Roke, aby tam zgłębiać czarnoksięską sztukę. Jest obdarzony niezwykłymi magicznymi zdolnościami, więc po latach nauki zostaje Arcymagiem, który będzie musiał pomóc Najwyższej Kapłance Archipelagu – Tenar – uciec z labiryntu ciemności.
Niestety, wraz z upływem lat równowaga Ziemiomorza zacznie się chwiać coraz bardziej, a prawdziwa magia i pradawne zwyczaje coraz częściej wykorzystywane będą przez mroczne siły zła i śmierci…
Alice Walker – Kolor purpury
Poruszająca historia o miłości, nienawiści, nadziei i wyzwoleniu.
Georgia, lata trzydzieste. Celia, uboga Afroamerykanka, poprzez serię listów skierowanych do Boga, opowiada historię swojego życia. Będąc ofiarą przemocy ojca, a następnie męża, Celia cierpi w milczeniu. Odnajduje listy zaginionej siostry, z których dowiaduje się, że Nettie – po ucieczce z domu – wyjechała do Afryki, gdzie pracuje, jako misjonarka. Pomimo rozłąki, więź pomiędzy siostrami jest wciąż bardzo silna. Celia postanawia opuścić męża i rozpocząć nowe życie.
***
Nele Neuhaus – Zły wilk
Czasami zły wilk opuszcza karty książek z baśniami i przybiera realny kształt…
Pewnego gorącego czerwcowego dnia z Menu zostaje wyłowione ciało szesnastolatki. Dziewczyna została wykorzystana i zamordowana. Nikt nie potrafi jej zidentyfikować, nikt nie zgłosił jej zaginięcia. Mimo wielu tygodni pracy policja nie jest w stanie ustalić jej tożsamości. Śledztwo doprowadza funkcjonariuszy do dziennikarki telewizyjnej, która przygotowując swoje reportaże, naraziła się wpływowym osobom. Pia Kirchhoff i Oliver von Bodenstein idą jej tropem i sięgają jeszcze głębiej, by obnażyć brutalność i bestialstwo ukryte za fasadą przyzwoitości.
Ta z początku rutynowa sprawa nagle staje się bardzo osobista…
Jakub Szamałek – Cokolwiek wybierzesz
Pierwsza część trylogii „Ukryta sieć” jednego z najbardziej obiecujących pisarzy młodego pokolenia.
Na warszawskiej ulicy dochodzi do wypadku. Ginie Ryszard Buczek, aktor prowadzący popularny program dla dzieci. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak Julita Wójcicka, dziennikarka plotkarskiego portalu, ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Jej podejrzenia potwierdza anonimowe ostrzeżenie, którego zlekceważenie kończy się dla niej dramatycznie. Okazuje się, że w świecie rządzonym przez nowe technologie nic nie jest takie jak dawniej, a przestępcy działają w nowy, nieznany wcześniej sposób.
„Cokolwiek wybierzesz” to przeszywający thriller, którego finał na długo pozostaje w pamięci. Szamałek przekonująco rysuje postaci uwikłane w medialną machinę, znakomicie tworząc nastrój zbliżającej się katastrofy.
Jakub Szamałek – Kimkolwiek jesteś
Kontynuacja thrillera Cokolwiek wybierzesz to pełna emocji opowieść o tym, co na co dzień trudno nam dostrzec. Listopad 2018. KandyKroosh, camgirl z Mińska Mazowieckiego, zostaje uduszona na oczach tysięcy internautów. Charyzmatyczna dziennikarka Julita Wójcicka kontynuuje śledztwo Emila Chorczyńskiego. Wśród materiałów, które od niego otrzymała, znajduje się plik, który odstaje od reszty. To artykuł o śmierci camgirl opatrzony krótką adnotacją: „sprawdź”. Wójcicka bez wahania podejmuje trop, który zaprowadzi ją w zupełnie niespodziewaną stronę – poza granice kraju, ku spiskom politycznym, hakerskim zlotom oraz śmiertelnemu niebezpieczeństwu. Kimkolwiek jesteś Jakuba Szamałka to opowieść o cenie ambicji oraz determinacji graniczącej z obsesją. Wartka akcja i mocne osadzenie w rzeczywistości XXI wieku, rządzonego przez nowe technologie, sprawiają, że po przeczytaniu powieści trudno się otrząsnąć.
Wojciech Dutka – Czerń i purpura
Opowieść oparta na faktach. Miłość młodego esesmana do żydowskiej więźniarki. I przerażające piekło Auschwitz.
Słowacja, 1939.
Wywodząca się z szanowanej żydowskiej rodziny prawniczej, niezwykle uzdolniona muzycznie Milena Zinger właśnie zostaje studentką konserwatorium. Jej beztroskie życie przerywa wybuch II wojny światowej. Zingerowie momentalnie stają się obywatelami drugiej kategorii, którzy każdego dnia muszą walczyć o przetrwanie.
Austria, 1939.
Franz Weimert ulega wpływom nazistowskiej ideologii: wstępuje do Hitlerjugend, a po śmierci brata – żołnierza poległego podczas walk o Warszawę – zgłasza się ochotniczo do SS. Szybko przestaje odróżniać dobro od zła… Wiosną 1942 roku wybiera służbę w obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Drogi Mileny i Franza przetną się w najmniej spodziewany sposób. Przerażona, skazana na powolną śmierć dziewczyna, która znalazła się w pierwszym kobiecym transporcie do Oświęcimia, chce za wszelką cenę przeżyć piekło niemieckiego obozu zagłady. I los daje jej szansę: ma zaśpiewać na suto zakrapianych urodzinach swego wroga – młodego esesmana, który na jej oczach z zimną krwią zamordował bezbronnego więźnia.
Poruszony śpiewem Mileny Franz zaczyna się nią interesować. Tak zrodzi się jedna z najbardziej poruszających i niezwykłych historii miłosnych czasów Holocaustu.
Guillaume Musso – Ki m byłbym bez ciebie
W życiu Gabrielle najważniejsi są dwaj mężczyźni – ojciec i ukochany. Jeden z nich jest złodziejem, drugi policjantem. Ojciec dziewczyny, Archibald, to przestępca starej daty – okrzyknięty najprzebieglejszym przestępcą wszechczasów, oczytany erudyta, który z niewymuszonym urokiem kradnie największe dzieła sztuki. Martin Beaumont zawodowo zajmuje się ściganiem ludzi pokroju Archibalda. Młody, obdarzony fantastyczny temperamentem, staje właśnie przed życiową szansą – pojmaniem legendarnego złodzieja. Żaden z nich nie wie, kim jest ten drugi…
Alex Michaelides – Pacjentka
Ceniona malarka i fotografka mody Alicia Berenson wiedzie życie, jakiego każdy mógłby jej pozazdrościć. Do czasu. Pewnego wieczoru jej mąż Gabriel wraca do domu, zaś Alicia strzela mu w głowę pięć razy, zabijając go na miejscu. Od tego momentu kobieta przestaje mówić. Nikt poza nią nie wie, co wydarzyło się tamtej nocy. Ostatecznie trafia do zamkniętego ośrodka psychiatrycznego Grove.
Po sześciu latach w tymże ośrodku rozpoczyna pracę psychoterapeuta Theo Faber, zafascynowany postacią Alicii i jej historią. Theo robi wszystko, co w jego mocy, aby dotrzeć do pacjentki i sprawić, żeby się przed nim otworzyła, a także aby rozwikłać zagadkę śmierci Gabriela. Poznając pacjentkę, psychoterapeuta nieoczekiwanie odnajduje coraz więcej podobieństw w ich losach, począwszy od traumatycznego dzieciństwa. Dokąd zaprowadzą go te rozmowy i co się stanie, jeśli Alicia wreszcie zacznie mówić?
Kathryn Stockett – Służące
Powieść, która podbiła serca czytelników na całym świecie.
Akcja koncentruje się relacjach czarnoskórych kobiet służących w domach białych rodzina na południu Stanów Zjednoczonych w latach 60. XX wieku. Jednak pod warstwą tematyki rasistowskiej autorka ukryła pokłady uniwersalnych rozważań nie tylko o istocie człowieczeństwa i tolerancji, ale przede wszystkim o zmaganiu się ze stereotypami, o przezwyciężaniu strachu, o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść. I wreszcie o przyjaźni i solidarności, których siła potrafi zdziałać cuda. Służące to świetnie napisana książka o zaskakująco wyzwalającej mocy!
***
Piotr Zychowicz – Pakt Ribbentrop – Beck
W dziejach narodów są chwile, gdy trzeba zacisnąć zęby i iść na bolesne koncesje. Ustąpić, aby ratować państwo przed zniszczeniem, a obywateli przed zagładą. W takiej sytuacji znalazła się Polska w 1939 roku.
Piotr Zychowicz konsekwentnie dowodzi w tej książce, że decyzja o przystąpieniu do wojny z Niemcami w iluzorycznym sojuszu z Wielką Brytanią i Francją była fatalnym błędem, za który zapłaciliśmy straszliwą cenę. Historia mogła się jednak potoczyć inaczej.
Zamiast porywać się z motyką na słońce, twierdzi autor, powinniśmy byli prowadzić Realpolitik. Ustąpić Hitlerowi i zgodzić się na włączenie Gdańska do Rzeszy oraz wytyczenie eksterytorialnej autostrady przez Pomorze. A następnie razem z Niemcami wziąć udział w ataku na Związek Sowiecki. 40 bitnych polskich dywizji na froncie wschodnim przypieczętowałoby los imperium Stalina.
Czy w 1939 roku na Zamku Królewskim w Warszawie należało podpisać pakt Ribbentrop-Beck…?
Stephen King – Instytut
Zjawiają się w nocy.
W ciągu dwóch minut eliminują wszystkie przeszkody.
I uprowadzają obiekt.
Interesują ich dzieci.
Wyjątkowe dzieci…
Luke Ellis budzi się w pokoju do złudzenia przypominającym jego własny, tyle że bez okien. Wkrótce orientuje się, że trafił do tajemniczego Instytutu i nie jest jedynym dzieciakiem, którego tu uwięziono. To miejsce odosobnienia dla nastolatków obdarzonych zdolnościami telepatii lub telekinezy. W Instytucie zostaną poddani testom, które wzmocnią ich naturalną, choć nadprzyrodzoną moc. Opiekunowie nie mają skrupułów – grzeczne dzieci są nagradzane, nieposłuszne – są surowo karane. Wszyscy jednak, prędzej czy później, trafią do drugiej części Instytutu, a stamtąd nikt już nie wraca.
Gdy kolejne dzieci znikają w Tylnej Połowie Luke jest coraz bardziej zdesperowany. Musi uciec i wezwać pomoc. Bo jeśli komuś miałoby się udać, to właśnie jemu.
Katarzyna Puzyńska – Więcej czerwieni
W Lipowie lato w pełni. Na polach rozpoczynają się żniwa, a w sadach dojrzewają jabłka. Młodszy aspirant Daniel Podgórski czuje, że znalazł się w najlepszym momencie swojego życia. Tymczasem w okolicach sennego zazwyczaj Lipowa zostają zabite dwie młode kobiety. Sprawca okaleczył brutalnie ich ciała. Policja kryminalna z Brodnicy podejrzewa, że oba zabójstwa mogą być dziełem seryjnego mordercy. Podgórski dołącza do ekipy śledczej prowadzonej przez kontrowersyjną komisarz Klementynę Kopp. Policja stara się znaleźć punkty wspólne pomiędzy obiema ofiarami i stworzyć profil zabójcy. Brak postępów w śledztwie zbiega się z kłopotami w życiu prywatnym policjanta. Czy Podgórski odkryje, jaki jest prawdziwy cel mordercy? Czy uda się w porę zapobiec śmierci kolejnej kobiety?
Beth O’Leary – Współlokatorzy
Przewrotna historia miłosna bezbłędnie oddająca ducha naszych czasów!
Tiffy i Leon dzielą mieszkanie.
Tiffy i Leon dzielą jedno łóżko.
Tiffy i Leon nigdy się nie spotkali…
Tiffy Moore pilnie potrzebuje taniego lokum. Leon Twomey bierze nocne zmiany, bo rozpaczliwie potrzebuje pieniędzy. Choć ich przyjaciele sądzą, że to szaleństwo, oni znajdują idealne rozwiązanie: w ciągu dnia Leon będzie w ciasnej kawalerce odsypiał noce zmiany, dzięki czemu Tiffy będzie miała to samo mieszkanie wyłącznie dla siebie przez resztę doby.
Ona właśnie zerwała ze swoim zazdrosnym chłopakiem i ledwo wiąże koniec z końcem, pracując w niszowym wydawnictwie, on bardziej dba o innych niż o siebie – nocami zajmuje się pensjonariuszami domu opieki, a każdy grosz odkłada na prawników, którzy wyciągną jego niesłusznie skazanego brata z więzienia.
Na przekór wszystkim i wszystkiemu, dwoje niezwykłych współlokatorów odkrywa, że jeśli wyrzuci się wszystkie zasady przez okno, można stworzyć całkiem przyjemne i ciepłe domowe ognisko.
Stuart Turton –Siedem śmierci Evelyn Hardcastle
O jedenastej wieczorem Evelyn Hardcastle zostanie zamordowana.
Masz osiem dni i osiem wcieleń.
Pozwolimy ci odejść pod warunkiem, że odkryjesz, kto jest zabójcą.
Zrozumiano? W takim razie zaczynamy…
Evelyn Hardcastle będzie umierać każdego dnia, aż do momentu, gdy ktoś odkryje, kim jest jej zabójca. Wśród gości zaproszonych do Blackheath jest kilku ludzi, którzy próbują to zrobić. Nie mają równych szans ani równych możliwości. Stale przeżywają ten sam dzień, usiłując rozwiązać zagadkę, lecz każdy wieczór nieubłaganie przeszywa dźwięk wystrzału z rewolweru…
Adam Kay – Będzie bolało
Witaj w świecie 97-godzinnych tygodni pracy. W świecie decyzji o życiu i śmierci. W świecie nieustannego tsunami płynów ustrojowych. W świecie, w którym zarabiasz dziennie mniej niż szpitalny parkometr. Pożegnaj się z przyjaciółmi i bliskimi związkami…
Witaj w świecie lekarza stażysty.
Spisana potajemnie po niekończących się dyżurach, bezsennych nocach i pracujących weekendach książka komika i byłego stażysty Adama Kaya to dotkliwie szczery opis czasu, który spędził na linii frontu brytyjskiej służby zdrowia. Na zmianę zabawne, przerażające i wzruszające zapiski omawiają wszystko, co chcieliście wiedzieć – i sporo rzeczy, o których wolelibyście nie wiedzieć – o życiu lekarzy na oddziale i poza nim. Uwaga, lektura może pozostawić blizny.
Clélie Avit – Wiem, że tam jesteś
Po wypadku w górach, który pogrążył ją w śpiączce, Elsa nie czuje już ani zimna, ani głodu, ani strachu. Dla kobiety wszystko jest już skończone. Nigdy się nie obudzi.
Tymczasem Thibault nie może się pogodzić ze świadomością, że jego brat potrącił śmiertelnie dwie dziewczynki. Nie potrafi przekroczyć progu sali, w której ten leży.
Pewnego dnia po odwiezieniu matki do szpitala Thibault wchodzi przez pomyłkę do sali Elsy. Przysiada na chwilę, żeby się zdrzemnąć. Nie ma obawy, że Elsa w tym stanie go wyda. Milczenie staje się wszakże kłopotliwe, nawet w obecności osoby, która pozostaje w śpiączce. Dlatego mężczyzna zaczyna mówić − nie oczekując odpowiedzi.
I chociaż lekarze, przyjaciele i rodzina dawno stracili wiarę, że Elsa kiedykolwiek powróci do żywych, Thibault buduje z nią relację. Czyżby sam był aż w tak silnej rozpaczy? A może dostrzegł w niej coś, czego nikt nie widzi?
Guillaume Musso – Central Park
8 rano. Alice i Gabriel budzą się na ławce w Central Parku skuci ze sobą kajdankami. Nie znają się i nie pamiętają, żeby się kiedykolwiek spotkali. Poprzedniej nocy Alice bawiła się z przyjaciółkami na Polach Elizejskich, a Gabriel grał na pianinie w dublińskim klubie. Niemożliwe? A jednak… Jak wplątali się w tę niebezpieczną historię? Plamy czyjej krwi znajdują się na koszulce Alice? Dlaczego w jej broni brakuje jednego pocisku?
Margaret Mitchell – Przeminęło z wiatrem
Książka-legenda, której niesłabnącą popularność przyniosła doskonała ekranizacja oraz niezapomniana postać głównej bohaterki, która nie ma sobie równych w całej historii literatury.
Rok 1861. Czas wojny secesyjnej. Ameryka przechodzi głębokie wewnętrzne przemiany, które na zawsze zmienią jej obraz. Świat Południa – wielkich plantacji, możnych panów i czarnoskórych niewolników –odchodzi w zapomnienie, pochłaniany przez industrialną, nastawioną na przemysł rzeczywistość.
Scarlett O’Hara. Rozpieszczona córka plantatora bawełny. Intrygantka o zielonych oczach, najwęższej talii w trzech hrabstwach i niebywałym tupecie, dzięki którym prawie każdego mężczyznę potrafi okręcić sobie wokół palca. Ale ona zechciała tego jedynego, który jej nie uległ…
Nawet kiedy na jej drodze staje Rhett Butler – bezkompromisowy, inteligentny i cyniczny oficer – nie zamierza zmieniać swoich planów. A Rhett nie zamierza zrezygnować z niej…
Jednak w życiu Scarlett to nie mężczyźni są najważniejsi. Zdana tylko na siebie, poświęca wszystko, aby w ogniu wojny secesyjnej ratować rodzinny majątek – Tarę. I z beztroskiej dziewczyny zaczyna się zmieniać w dojrzałą kobietę.
Powieść o kobiecej niezłomności, walce o rodzinę i własne szczęście. A także o błędach, za które czasami trzeba zapłacić najwyższą cenę…
Filmowa adaptacja Przeminęło z wiatrem z Vivien Leigh i Clarkiem Gable’em po prawie 80 latach od premiery nadal należy do najważniejszych filmów w historii kina.
***
Markus Zusak – Posłaniec
Bohaterem powieści jest Ed Kennedy , dziewiętnastoletni przeciętny taksówkarz ( z podrobioną datą urodzenia na licencji), kiepski karciarz, pechowiec w miłości zakochany w swojej koleżance Audrey. Mieszka w ruderze na przedmieściach, dzieli się kawą ze swoim siedemnastoletnim psem, którego bardzo kocha. Jego życiem rządzą spokojna rutyna i brak perspektyw – do chwili, gdy pewnego dnia niechcący powstrzymuje napad na bank.
I wtedy pojawia się pierwszy as.
Wtedy Ed zostaje Posłańcem.
Tak oto wybrany, wędruje przez miasto, pomagając i cierpiąc (jeśli to konieczne), aż pozostanie już tylko jedno pytanie – kto stoi za jego misją?
Piękna, mądra , pełna dobroci, empatii i ludzkiej życzliwości książka, która rozbudza nadzieję, dodaje odwagi i przywraca wiarę w ludzi.
B.A.Paris – Za zamkniętymi drzwiami
Doskonale małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo.
Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością. Inni spytaliby, dlaczego Grace nigdy nie wychodzi bez męża z domu i dlaczego w oknach ich sypialni są kraty…
Stephen King – Joyland
Devin Jones, student college’u, zatrudnia się na okres wakacji w lunaparku, by zapomnieć o dziewczynie, która złamała mu serce. Tam jednak zmuszony jest zmierzyć się z czymś dużo straszniejszym: brutalnym morderstwem sprzed lat, losem umierającego dziecka i mrocznymi prawdami o życiu – i tym, co po nim następuje. Wszystko to sprawi, że jego świat już nigdy nie będzie taki sam…
Pasjonująca opowieść o miłości i stracie, o dorastaniu i starzeniu się – i o tych, którym nie dane jest doświadczyć ani jednego, ani drugiego, bo śmierć zabiera ich przedwcześnie.
Stephen King w doskonałej formie – czaruje narracją, wyrafinowanym humorem, wzrusza. Ta książka jest inna – to (prawie) normalny kryminał. Jak na Kinga, to bardzo delikatna powieść, która jest ciepła i wzruszająca – choć nie brakuje w niej morderstw i sił nadprzyrodzonych.
Khaled Hosseini – Tysiąc wspaniałych słońc
Głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Raszida. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, Laila, urodzona krotko przed rosyjska inwazją, marząca o podróżach i zdobyciu wykształcenia, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Raszida i Mariam. Wbrew woli żony Raszid poślubia dziewczynę Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń, którą rządy talibów wystawią na ciężką próbę…
Wstrząsająca powieść o prawdziwym życiu afgańskich kobiet napisana pięknym językiem. W tle historia Afganistanu.
Katarzyna Puzyńska – Motylek
Pierwsza część serii kryminalnych zagadek dziejących się w Lipowie, uroczej miejscowości na Mazurach.
W mroźny zimowy poranek na skraju mazurskiej wsi zostaje znalezione ciało zakonnicy. Początkowo wydaje się, że kobietę potrącił samochód. Szybko okazuje się jednak, że ktoś ją zabił i potem upozorował wypadek. Kilka dni później ginie kolejna osoba. Ofiary nie wydają się być ze sobą w żaden sposób związane.
Zaczyna się wyścig z czasem. Policja musi odnaleźć mordercę, zanim zginą następne kobiety.
Śledztwo ujawnia tajemnice mrocznej przeszłości zakonnicy, przy okazji odkrywając też mniejsze lub większe przewiny mieszkańców sielskiej – tylko na pozór – miejscowości.
Jenny Blackhurst – Noc, kiedy umarła
To był najszczęśliwszy dzień w jej życiu. Co więc sprawiło, że skoczyła?
Tej nocy stała na klifie i patrzyła w dół, na fale, tak jak dziesiątki razy wcześniej. Ale tym razem było inaczej – miała na sobie suknię ślubną, na rozwianych blond włosach welon i… tym razem skoczyła.
Świadkowie stali na tyle blisko, że wszystko widzieli, nie zdążyli jednak jej zatrzymać. Policja prowadziła poszukiwania – bez skutku. Evie Bradley przepadła, a jej ciało zmyły fale morza.
I tylko jedna osoba wie, dlaczego. Jej najlepsza przyjaciółka, Rebecca. Miesiąc po tej tragedii zdruzgotana Rebecca dostaje wiadomość: Mogłaś mnie uratować. Ale umarli nie mówią ani nie piszą… Kto więc wciąga Rebeccę i męża Evie, Richarda, w chorą grę oskarżeń i iluzji? I, na litość boską, dlaczego?
Cezary Łazarewicz – 1939. Wojna? Jaka wojna?
Co sprawiło, że Polacy na kilka miesięcy przed wybuchem straszliwej wojny popadli w zbiorowy optymizm i n ie wierzyli, że stoją na krawędzi armagedonu.
Piątego stycznia 1939 r. kanclerz Adolf Hitler z najwyższymi honorami podejmuje Józefa Becka, polskiego ministra spraw zagranicznych, w swojej alpejskiej rezydencji w Berghof i zapewnia go, że na niczym nie zależy mu tak bardzo, jak na silnej i niezależnej Polsce. Zwykli Polacy żyją swoimi codziennymi sprawami.
Trzydziestego pierwszego sierpnia tego samego roku Joachim Ribbentrop nie chce się spotkać z żadnym polskim dyplomatą. Uznaje, że nie ma o czym rozmawiać.
Autor książki zastanawia się czy we wrześniu 1939 roku mogło się to wszystko potoczyć inaczej.
„ Po przeczytaniu dziesiątek wspomnień, pamiętników, dzienników, książek, starych gazet – wydaje mi się, że istniała też inna droga. Gdańsk naprawdę był celem Hitlera, a nie – jak uczono mnie w szkole – tylko pretekstem do rozpętania wojny”.
Zbigniew Lubieniecki – Łowca
Zbigniew Lubieniecki jako dziecko w 1940 r. wraz z matką i siostrami zostaje zesłany na Sybir. Jego ojciec ginie w Twerze z rozkazu „ katyńskiego”. Chłopak, katowany i upokarzany, poprzysięga sobie zemstę na sowieckich oprawcach.
Po powrocie do Polski tafia na Ziemie Zachodnie, gdzie panoszą się rosyjscy żołnierze. Wściekły i rozgoryczony powojenną rzeczywistością zaczyna konsekwentnie wypełniać swoje zobowiązanie. Działa z ukrycia, polując na Rosjan jak samotny wilk na zwierzynę. Nie zawsze zadaje im śmierć. Czasem wystarczy, że spowoduje u nich poczucie zagrożenia, zastraszy, sprawi, że poczują się najeźdźcami na obcej ziemi.
Beata Sabała – Zielińska – TOPR. Żeby inni mogli przeżyć
Ile trwała najdłuższa reanimacja? Jakie szanse na przeżycie ma człowiek w lawinie? Dlaczego akcje jaskiniowe uważane są za jedne z najtrudniejszych? Jaka była najdłuższa wyprawa TOPR? Czy śmigłowiec Sokół przyleci po rannego zawsze i o każdej porze? Jaką rolę w ratowaniu ludzi odgrywają toprowskie psy? Jak dalece ratownicy ryzykują własne życie? Co ich motywuje? Co denerwuje? Jak się szkolą? Co umieją?
Ta książka jest pierwszą tego typu pozycją w Polsce. Nikomu do tej pory nie udało się skłonić ratowników do opowieści o trudach ich pracy. O ich sukcesach, porażkach, wątpliwościach oraz bohaterskiej niezłomności.
TOPR to hermetyczne środowisko ludzi, którzy „robią swoje”, nie bardzo o tym rozprawiając. Bo kto zrozumie ich strach, gdy zaglądają śmierci w oczy? Kto poczuje to brzemię odpowiedzialności za kolegów i ratowanego? Dla kogo te kilka słów: „uroczyście przysięgam pod słowem honoru” będzie życiowym mottem?
TOPR to instytucja ze 110-letnią tradycją. Instytucja, którą tworzą ludzie z krwi i kości. Zwyczajni, a jednak – wyjątkowi. Zapraszamy do ich świata. Do historii o życiu, determinacji, bólu, nadziei i cudach.
Kristin Hannah –Słowik
Dwie siostry, Isabelle i Vianne, dzieli wszystko: wiek, okoliczności, w jakich przyszło im dorastać, i doświadczenia. Kiedy w 1940 roku do Francji wkracza armia niemiecka, każda z nich rozpoczyna własną niebezpieczną drogę do przetrwania, miłości i wolności.
Zbuntowana Isabelle dołącza do ruchu oporu, nie zważając na śmiertelne niebezpieczeństwo, jakie ściąga na całą rodzinę. Opuszczona przez zmobilizowanego męża Vianne musi przyjąć do swego domu wroga. Cena za uratowanie własnego życia i dzieci z czasem staje się dramatycznie wysoka…
Inspirowana życiorysem bohaterki ruchu oporu Andrée de Jongh opowieść o sile, odwadze i determinacji kobiet zachwyciła miliony czytelniczek na całym świecie.
***
Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych
Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych powstałe w 1971r. zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. W 1999r. stowarzyszenie zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych . Odbyło się ono 18 października. Obecnie obchodzone jest w każdy czwarty poniedziałek października. Celem święta jest zwrócenie uwagi na bardzo duża rolę biblioteki w żuciu szkoły , w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży.
***
Literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk
Literacka Nagroda Nobla przyznawana przez Akademię Szwedzką przyznawana jest od 1901r. pierwszym laureatem był francuski poeta i eseista René François Armand Prudhomme, piszący pod pseudonimem Sully Prudhomme.
W 2019r. nagroda została p[przyznana łącznie dwóm osobom – jedna za rok 2018, druga za rok 2019.
Za rok 2018 Literacką Nagrodę Nobla otrzymała Olga Tokarczuk za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją ujawnia przekraczanie granic jako formę życia”. Komitet Noblowski docenił polską pisarkę za ogląd spraw lokalnych, ale i umiejętność spojrzenia na rzeczywistość z szerszej perspektywy, „z lotu ptaka”. Za połączenie sprytu i dowcipu.
Za rok 2019 Literacką Nagrodę Nobla otrzymał Peter Handke, austriacki pisarz i dramaturg– za „pracę, która z lingwistycznym geniuszem eksploruje peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.
Olga Tokarczuk – polska pisarka, eseistka, poetka, autorka scenariuszy, psycholog. Laureatka The Man Booker International Prize 2018 za powieść Bieguni oraz dwukrotna laureatka Nagrody Literackiej Nike za powieści : Bieguni – 2008, Księgi Jakubowe – 2015r.
Polscy nobliści w dziedzinie literatury:
1905 – Henryk Sienkiewicz
1924 – Władysław Reymont
1980 – Czesław Miłosz
1996 – Wisława Szymborska
***
„ Czytać czy nie czytać”
Nasza szkoła wzięła udział w projekcie edukacyjnym „ Czytać czy nie czytać” . Koordynatorem projektu była p. Iwona Wolińska z Zespołu Szkół Budowlanych i Samochodowych w Gorzowie Wlkp. Projekt miał na celu promowanie czytelnictwa i biblioteki szkolnej wśród młodzieży. Jedną z części projektu był konkurs na pracę plastyczną ( o technice dowolnej) lub multimedialną promującą czytelnictwo.
Przyznano pięć nagród oraz siedem wyróżnień.
Pierwszą nagrodę w kategorii prac plastycznych zajęła uczennica naszej szkoły z klasy II technikum weterynaryjnego, Helena Wielgus.
Gratulujemy serdecznie!
***
Książka na wakacje
Wiem, że podczas tegorocznych wakacji dominować będą wydarzenia sportowe – rozpoczynające się już w tym tygodniu we Francji Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, później Letnie Igrzyska Olimpijskie w Brazylii, po drodze jeszcze niektórzy z Was będą uczestniczyć w wydarzeniu duchowym czyli w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie ale… podczas wakacji nie zapominajcie o książkach. Dobra lektura gwarantuje zawsze mile spędzony czas, poszerzenie wiedzy, aktywizację naszej wyobraźni, uniknięcie nudy w podróży i dobry temat do rozmów podczas spotkań z przyjaciółmi by na chwilę odpocząć od sportowych emocji
A oto kilka propozycji:
Markus Zusak, Posłaniec
Bohaterem powieści jest Ed Kennedy , dziewiętnastoletni przeciętny taksówkarz ( z podrobioną datą urodzenia na licencji), kiepski karciarz, pechowiec w miłości zakochany w swojej koleżance Audrey. Mieszka w ruderze na przedmieściach, dzieli się kawą ze swoim siedemnastoletnim psem, którego bardzo kocha. Jego życiem rządzą spokojna rutyna i brak perspektyw – do chwili, gdy pewnego dnia niechcący powstrzymuje napad na bank.
I wtedy pojawia się pierwszy as.
Wtedy Ed zostaje Posłańcem.
Tak oto wybrany, wędruje przez miasto, pomagając i cierpiąc (jeśli to konieczne), aż pozostanie już tylko jedno pytanie – kto stoi za jego misją?
Piękna, mądra , pełna dobroci, empatii i ludzkiej życzliwości książka, która rozbudza nadzieję, dodaje odwagi i przywraca wiarę w ludzi.
Stephen King, Joyland
Devin Jones, student college’u, zatrudnia się na okres wakacji w lunaparku, by zapomnieć o dziewczynie, która złamała mu serce. Tam jednak zmuszony jest zmierzyć się z czymś dużo straszniejszym: brutalnym morderstwem sprzed lat, losem umierającego dziecka i mrocznymi prawdami o życiu – i tym, co po nim następuje. Wszystko to sprawi, że jego świat już nigdy nie będzie taki sam…
Pasjonująca opowieść o miłości i stracie, o dorastaniu i starzeniu się – i o tych, którym nie dane jest doświadczyć ani jednego, ani drugiego, bo śmierć zabiera ich przedwcześnie.
Stephen King w doskonałej formie – czaruje narracją, wyrafinowanym humorem, wzrusza. Ta książka jest inna – to (prawie) normalny kryminał. Jak na Kinga, to bardzo delikatna powieść, która jest ciepła i wzruszająca – choć nie brakuje w niej morderstw i sił nadprzyrodzonych.
Arturo Pérez – Reverte, Szachownica flamandzka
Julia, młoda konserwatorka dzieł sztuki, ma odrestaurować obraz Partia szachów Pietera van Huysa – flamandzkiego artysty z XVw. W trakcie pracy odkrywa pod warstwą farby łacińską inskrypcję Quis necavit equitem. Można ją przetłumaczyć na dwa sposoby: „Kto zabił rycerza?” lub „ kto zbił konika?” Ktoś popełnił morderstwo w 1472 roku. Klucz do zagadki tkwi wśród figur na szachownicy. Ktoś popełnił morderstwo w 1991 roku. Kluczem do zagadki jest ta sama partia szachów, którą tajemniczy zabójca rozgrywa dalej pięćset lat później. Obydwie zagadki chce rozwiązać Julia, młoda konserwatorka sztuki – tym bardziej że giną osoby w jej otoczeniu. Musi je rozwiązać, jeśli sama chce przeżyć. Szuka pomocy u wybitnego szachisty, Muñoza, który rekonstruuje kolejne ruchy rozgrywanej na obrazie partii. Szachownica flamandzka to wspaniała przygoda z pogranicza sztuki, szachów i mrocznej opowieści detektywistycznej.
Khaled Hosseini, Tysiąc wspaniałych słońc
Głęboko poruszająca opowieść o rodzinie, przyjaźni, nadziei i ocaleniu dzięki miłości. Osią fabuły rozgrywającej się w Afganistanie w ciągu ćwierć wieku, są dzieje dwóch kobiet, które zrządzeniem losu poślubią tego samego mężczyznę, despotycznego Raszida. Mariam ma zaledwie 15 lat, kiedy zostaje wysłana do Kabulu, by zostać żoną szewca. Druga bohaterka, Laila, urodzona krotko przed rosyjska inwazją, marząca o podróżach i zdobyciu wykształcenia, w wyniku wybuchu bomby traci całą rodzinę. Po traumatycznych przejściach dochodzi do siebie w domu Raszida i Mariam. Wbrew woli żony Raszid poślubia dziewczynę Stopniowo między kobietami rodzi się trudna przyjaźń, którą rządy talibów wystawią na ciężką próbę…
Wstrząsająca powieść o prawdziwym życiu afgańskich kobiet napisana pięknym językiem. W tle historia Afganistanu.
Podziękowania
Biblioteka szkolna serdecznie dziękuje państwu Gołosko za książki przekazane w darze
do biblioteki szkolnej.
***
8 maja – Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.
Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych – swoich i obcych. Jest to także nazwa samego budynku, pomieszczenia lub nawet mebla zawierającego zbiory biblioteczne. Materiały biblioteczne to zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych
Przekazy historyczne dostarczają nam informacji o istnieniu bibliotek już w trzecim tysiącleciu p.n.e., np. w Egipcie i Chinach. W okresie helleńskim działały bogate biblioteki, niektóre o charakterze publicznym. W średniowieczu rozwinęły się biblioteki klasztorne i kościelne a później uniwersyteckie. Główną rolą pierwszych bibliotek było gromadzenie i wytwarzanie książek . Zmiany nastąpiły w okresie rozpowszechnienia się druku. W tym czasie powstawały liczne biblioteki humanistów, królów, możnowładców. Powstały biblioteki mieszczańskie. Rozwój bibliotek miejskich nastąpił w okresie reformacji. Biblioteki możnowładców stawały się bibliotekami publicznymi, były szerzej dostępne. W epoce oświecenia zaczęły powstawać pierwsze biblioteki specjalne.
W wieku XIX i początkach XX biblioteki uzyskały rangę instytucji społeczno – kulturalnych o charakterze publicznym.
Biblioteka to przybytek na ścieżaj otwarty, zapraszający każdego w progi. Wejdź gościu i stań się przyjacielem – Jan Wiktor
Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła – Wisława Szymborska
Wszystko, co we mnie dobre, zawdzięczam książce – Maksym Gorki
Książka stanowi cudowny przedmiot, dzięki któremu świat poczęty w umyśle pisarza przenika do umysłu czytelnika…Każda książka żyje tyle razy, ile razy została przeczytana
Książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni – chińskie przysłowie
Kto czyta książki, żyje podwójnie – Umberto Eco
Tak więc jeśli biblioteka jest… modelem wszechświata, staramy się uczynić z niej wszechświat na miarę człowieka, a przypominam, że biblioteka na miarę człowieka to znaczy także biblioteka radosna – Umberto Eco, „O bibliotece”
***
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Symbolem Dnia Książki jest róża.
Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, regionie Hiszpanii – 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka Kobiety odwzajemniały się mężczyznom podarunkami z książek. W 1926 roku wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés wystąpił z propozycją ustanowienia dnia książki. Data 23 kwietnia nie jest przypadkowa – to dzień, w którym zmarli William Szekspir i Miguel Cervantes.
Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie .
Pierwszym krajem , który wprowadził ochronę praw autorskich była Anglia. „ Statut królowej Anny” z roku 1709 przyznawał autorom, na pewien określony czas, prawo własności drukowanych utworów. 9 września 1886r. podpisano w Bernie pierwszą międzynarodową konwencję o ochronie praw autorskich.
W roku 1952 w uchwalono Powszechną Konwencję ds. Copyright i powołano Międzynarodowy Komitet Praw Autorskich. Konwencja genewska weszła w życie 16 września1956 roku. Polska przystąpiła do konwencji o przestrzeganiu praw autorskich w roku 1976. Odtąd na polskich książkach, filmach, płytach, kasetach i innych wydawnictwach umieszczany jest znak zastrzeżenia praw autorskich ©.
Ciekawostki o książkach
- Gliniana tabliczka z odciśniętym na niej pismem klinowym to jedna z najdawniejszych form książki. W ten sposób utrwalano i przekazywano myśli ludzkie co najmniej 3 tys. lat pne. w Mezopotamii.
- Najstarszy zachowany zwój papirusu pochodzi z XXX w.p.n.e.
- Według tradycji, pierwszym, który wpadł na pomysł złożenia na pół arkusza papirusu był Juliusz Cezar(I w. pne.).
- Strony w książkach zaczęto numerować w XVI w.
- W średniowieczu za jedną ręcznie pisaną książkę można było kupić kilka wiosek. Okładki i brzegi takich książek wykańczane były złotem i drogimi kamieniami.
- Największa książka – „Super Book” – mierząca 2,74 x 3,07 m została wydana w Denver w stanie Colorado (USA) w roku 1976. Składała się ona z 300 stron i ważyła 252,6 kg.
- Najmniejsza książka świata waży 0,064 grama. Ma 6,3 mm, 4,5 mm szerokości i składa się z 34 stron, na których wydrukowano wiersze Omara Chaijama.
- Najmniejszą książkę dla dzieci – „Stary król Cole” – wydrukowaną na papierze o gramaturze 22 gramów, mierzącą 1mm x 1 mm, wydało w 85 egzemplarzach w 1985 roku wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley (Szkocja). Kartki można przewracać (ostrożne) tylko za pomocą igły.
- Najcięższa książka świata to ‘’ Dzieje Ithalu ‘’ wydana przez jednego z arcyksiążąt habsburskich. Waży 48 kg.
- Najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło ”The Birds of America” („Ptaki Ameryki”) Johna Jamesa Audubona, wybitnego ornitologa amerykańskiego. Na aukcji Christi’s w Nowym Jorku zostało ono sprzedane za 8 milionów 802 tysiące 500 dolarów.
- Najwyższą w Polsce cenę antykwaryczną (103 tys. zł) uzyskało na aukcji w Krakowie drugie wydane dzieła Mikołaja Kopernika „O obrotach sfer niebieskich”, które zostało wydane w roku 1566 w Bazylei.
- Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Biblię przetłumaczono na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 rokiem a 1975 rokiem wydrukowano ok. 2.500.000.000 egzemplarzy Biblii.
- Najdłuższa książka świata to„Tu-sza-czi-czeng”. To chiński słownik, który ma 5020 tomów, a każdy z tomów liczy sobie 170 stron.
- Najgrubsza książka świata to dzieło, w którym zgromadzone zostały wszystkie przygody Panny Marple, postaci stworzonej przez Agathę Christie. Najgrubsza na świecie lektura liczy4032 strony, waży około 8 kilogramów i ma 322 mm grubości. Powstało tylko 500 kopii rekordowej książki. Zostały sprzedane za ok.1000 funtów
- Najmniejszą znaną reprodukcją drukowanej książki jest Teeny Ted from Turnip Town. Jest to mikrochip wyryty na płytce monokryształu krzemu o wymiarach 70 na 100 mikrometrów. Potrzeba mikroskopu elektronowego, aby ją przeczytać
- W Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać zapach danej potrawy, wystarczy tylko potrzeć dłonią konkretną stronę.
- J.R.R. Tolkien napisał na maszynie całą trylogię Władcy Pierścieni używając tylko dwóch palców.
- Pierwszą wydaną w Polsce książką był modlitewnik „Raj duszny”. Miało to miejsce w 1513 roku.
- Pierwsza książka dla osób niewidomych powstała w roku 1786
- Pierwszą w formie elektronicznej napisaną specjalnie do internetowej dystrybucji jest powieść Stephena Kinga pt.: „Riding the Bullet”( Jazda na kuli), która w ciągu 24 godzin od wprowadzenia do sprzedaży zamówiło prawie 400.000 osób.
- Twórcą miniaturowych książek ( 165 )był Zygmunt Szkocny . W 1976 r. stworzył ręcznie, wyłącznie przy użyciu piórka technicznego i szkła powiększającego jedyne w swym rodzaju dzieło, Alfabet łaciński, liczący 28 stron, o mikroskopijnym formacie 1×0,8 mm. Pozycja ta została umieszczona w Księdze rekordów Guinnessa jako najmniejsza książka świata.
- Najwięcej, bo ponad 600 powieści, napisał Polak – Józef Ignacy Kraszewski (1812 – 1887).
- Najmłodszym noblistą w dziedzinie literatury był Rudyard Kipling. W dniu otrzymania nagrody (1907 r.) miał 41 lat.
- Najwięcej książek znajduje się w Bibliotece Kongresu w Stanach Zjednoczonych. Jest ich tam ponad 113 milionów, w każdym prawie języku i formacie: od antycznych chińskich druków drzeworytniczych do współczesnych zapisów na dyskach optycznych. Całość zajmuje 856 km półek. Została założona 24 kwietnia 1880 roku, na potrzeby Kongresu Stanów Zjednoczonych.
Żrodła: http://www.eioba.pl/a/2rp4/ciekawostki-z-dziejow-ksiazki
www.polski24.pl bibliotekachelmiec.jimdo.com
www.bibliotekawszkole.pl