Jesteś tu: Home Dokumenty Historia szkoły

Historia szkoły

rycina

            Zespół Szkół Ogrodniczych mieści się w dzielnicy Gorzowa będącej dawniej samodzielną wsią założoną w 1773r.  o nazwie Zieleniec ( Rosswiese), a powstałą w efekcie akcji osadniczo-kolonizacyjnej w czasach panowania Fryderyka Wilhelma I i Fryderyka Wielkiego. Tu właśnie zlokalizowano folwark – wzniesiono dwukondygnacyjny budynek, zabudowania gospodarcze,  a wokół zabudowań założono ogród. Majątek wielokrotnie zmieniał właścicieli – m.in.  w 1784r. należał do Fryderyka Wilhelma II – by w 1872r. przejść w ręce rodziny Libermannów, która posiadała go do początków XX w.

            Zespół Szkół Ogrodniczych mieści się w zbudowanym w 1878r. przez Libermannów pałacu. Jest on budowlą dwukondygnacyjną zbudowaną w w stylu neobarokowym, położoną na planie wielobocznym, nakrytą dachem mansardowym z wystawkami. Ozdobą pałacu jest południowe wejście z płaskimi pilastrami zwieńczonymi jońskimi głowicami. Wewnątrz zachowały się pozostałości pierwotnego wyposażenia pod postacią reprezentacyjnej klatki schodowej i dekoracyjnych stiuków. Pałac otacza półhektarowy park o charakterze naturalistyczno-krajobrazowym  i trzy stawy.

            Początki szkoły sięgają roku 1946, gdy we wrześniu zostało utworzone Państwowe Liceum Rolnicze w Zieleńcu. Organizatorem szkoły był Oskar Hauser. Po roku szkoła zmieniła nazwę na Państwowe Czteroletnie Liceum Rachunkowości Rolnej, a jego dyrektorem został inż. Jan Pańczyk. W roku 1954 powstało Technikum Rachunkowości Rolnej, które w  1963r. decyzją Oddziału Oświaty Rolniczej w Zielonej Górze, zostało przeniesione do Iłowej Żagańskiej. Do Gorzowa natomiast z Iłowej  przeniesiono Dwuletnią Szkołę Ogrodniczą, której dyrektorem został Franciszek Krymiec.

            Od roku 1968 dyrektorem szkoły był mgr inż. Kazimierz Miśkiewicz. Szkoła miała dwie klasy, które uczyły się w pałacu. W jego górnej kondygnacji mieścił się również internat żeński, chłopcy mieli swój internat w drewnianym baraku. Zajęcia praktyczne odbywały się w ogrodzie, gdzie   mieściło się  kilka szklarni i kilkanaście okien inspektowych. Szkolne gospodarstwo było bardzo duże – liczyło 76 hektarów.

            Od września 1974r. działalność rozpoczęło Technikum Ogrodnicze. Szkoła była jedną z pięciu szkół ogrodniczych w Polsce północno-zachodniej. Stary zabytkowy budynek i ogród wymagały ciągłej troski, dokonywano więc remontów, napraw, wymiany instalacji.  31 grudnia 1977r. przyszkolne gospodarstwo rolne przekazane zostało pod zarząd PGR Ciecierzyce. Szkoła zatrzymała tylko 5 hektarów ziemi na użytek internatu. Zmienił się także adres szkoły. W związku z administracyjną  zmianą granic miasta, Zieleniec został włączony w obręb miasta Gorzowa Wlkp. –  stąd adres szkoły: ul. Poznańska 23, Gorzów Wlkp. W 1979r. pod koniec grudnia oddano do użytku nowy internat a wszystkie zajęcia lekcyjne odbywały się w pałacyku.

            W latach 1987 – 2004 szkołą kierował mgr Kazimierz Fedorowicz. Przez lata szkoła prężnie działała będąc organizatorem lub uczestnikiem wielu imprez i wydarzeń, wypuszczając zastępy absolwentów i zmieniając swe oblicze – zagospodarowano teren, podwórze szkolne stało się obiektem dydaktyczno-rekreacyjnym, założono kolekcję drzew, krzewów i bylin, pojawiły się  nowe trawniki, rabaty, skalniaki, oczka wodne, alejki. Zmieniono wystrój południowo-wschodniej fasady pałacu, zagospodarowano zejście do parku odtwarzając zniszczone w latach siedemdziesiątych schody prowadzące z holu do parku, odrestaurowano taras. Oczyszczono stawy i obramowano je ozdobnymi gazonami z roślinami. Każda praca dyplomowa była szansą na upiększenie terenu wokół szkoły i pamiątką po odchodzących absolwentach.

 Aby zachęcić młodzież poszerzono ofertę edukacyjną. Oprócz zasadniczej szkoły zawodowej i pięcioletniego technikum ogrodniczego wprowadzono nowe profile: pięcioletnie liceum agrobiznesu, do którego pierwszy nabór przeprowadzono w roku szkolnym 1998/99 oraz trzyletnie liceum o profilu ekonomiczno-administracyjnym z pierwszym naborem w roku szkolnym 2002/03.

            W 2004r. nastąpiła zmiana na stanowisku dyrektora placówki. Po długoletniej pracy na zasłużoną emeryturę przeszedł mgr Kazimierz Fedorowicz, a rządy w szkole objął  mgr Marcin Szembek, który funkcję tą sprawuje do dziś.

 

Facebook

Informacja dnia

Chcesz złożyć wniosek do naszej szkoły? Kliknij w poniższy LINK:

NABÓR do SZKOŁY

 

17°C
Wind: 8mph SW
Broken Clouds
Humidity: 96%
Gorzów Wielkopolski
Poland

Kalendarz

czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930